Obeleženo 80 godina od proboja Sremskog fronta

0
274

Ove godine obeleženo je 80 godina od proboja Sremskog fronta i tim povodom državna ceremonija obeležavanja u spomen-kompleksu „Sremski front“ počela je polaganjem venaca, nakon čega je intonirana himna Srbije „Bože pravde“. Vence su, pored predstavnika države, položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bele ruže. Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.

Između Dunava i Bosuta, borbe su trajale 172 dana, a Sremski front aprila 1945. godine bio je najteži i najtragičniji bojište u Drugom svetskom ratu. Većinom mladež, Jugoslovenska armija uspela je da probije sedam neprijateljskih linija i potisne hitlerovsku Nemačku ka zapadnim granicama nekadašnje Jugoslavije, ka slomu.

Kad sam otišao u narodnooslobodilačku borbu, imao sam 17 godina, a sada imam 100. Lepo je to bilo, ali sam bio mlad, gladan i žedan, i do kraja rata sam učestvovao„, priča Gavrilo Vinčić iz Šida. U rovovskim linijama bilo je oko 250.000 vojnika, a poslednji juriš na Sremskom frontu izvršen je za više od 13.500, uglavnom srpskih i crnogorskih momaka. Na spomen-kompleksu uklesana su imena i skoro 2.000 Crvenoarmejaca, Bugara i Italijana. Potomci ne zaboravljaju.

Stric mi je poginuo na Sremskom frontu sa 22 godine i dobio sam ime po njemu„, kaže Milan Josić iz Vranića. Ne zaboravlja ni država, ni poklonici tradicije na hrabrost i žrtve date za slobodu. Na spomen-kompleksu delegacije i diplomatski kor polažu vence.

Na svetom smo mestu da odamo počast, položimo vence i dostojanstveno obeležimo 80. godišnjicu proboja Sremskog fronta, odlučujuće bitke za konačno oslobođenje Jugoslavije„, podseća general u penziji Ljubiša Diković, predsednik SUBNOR-a Srbije. Predsednik Vlade u tehničkom mandatu Miloš Vučević istakao je da Srbija neće stati jer je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim generacijama.

Samo kroz slogu i poštovanje tradicije možemo obezbediti sigurne temelje na kojima možemo graditi sigurnu i srećnu budućnost. Neka je većna slava palim vojnicima na Sremskom frontu. Hvala vam što nas i danas učite da cenimo slobodu„, ukazao je Vučević.

Spomen-kompleks „Sremski front“ podignut je 1988. godine. Obnavljan je nakon oštećenja tokom ratnih devedesetih, a dvehiljaditih je podignuta i pravoslavna kapela. Posetioci iz svih krajeva bivše Jugoslavije, i nakon 80 godina, česti su poklonici u Aleji časti sa imenima 15.000 nastradalih boraca.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO