Sremskomitrovački portal

ŠTA ĆE POPIS POKAZATI: Mitrovčana sve manje i sve su stariji?!

Uoči novog popisa, pretpostavlja se da je broj stanovnika na teritoriji Grada Sremska Mitrovica u poslednjih 10 godina smanjen za nešto više od pet hiljada. Po pokazateljima Instituta za javno zdravlje “Dr. Milan Jovanović Batut”, smatra se da u 2020. godini, u našem gradu (sa seoskim naseljima) živelo oko 77.000 stanovnika.

Stopa nataliteta (broja rođenih) je izrazito nepovoljna i iznosi 8,5 rođenih na hiljadu stanovnika, dok se povoljnom stopom smatra od 13 do 20 promila. Stopa mortaliteta (broja umrlih) je 14,8 umrlih na hiljadu stanovnika i smatra se veoma visokom jer je ista stopa na nivou celokupne republike 14 promila.

Stanovništvo našeg grada se pripada vrlo staroj populaciji jer ima u svojoj strukturi čak 18,5 onih koji su stariji od 65 godina. Prema ovim pokazateljima, stopa prirodnog priraštaja u Sremskoj Mitrovici i pripadajućim selima je izrazito negativna i iznosi -6,3 (2015. godina), dok je ceo Sremski okrug ona -5,3.

Po istom izvoru, vodeći uzroci smrti su bolesti sistema krvotoka od kojih umire skoro svaki drugi stanovnik (45 %), dok se na drugom mestu kao uzroci pojavljuju tumori (24 %).

Najveći broj stanovnika umire od hipertenzije 15,53%, zatim od oboljenja srca 12,52% i karcinoma dušnika i pluća 7,77%. Najčešće maligno oboljenje kao uzrok smrtnosti predstavlja malignitet dušnika i pluća 32,92%.

Na smanjenje stanovnika utiče i iseljavanje, koje već poprima drastične oblike. To je dugoročan trend i naravno ne može da se objasni samo trenutnom ekonomskom i političkom situacijom, jer se odliv stanovništva u inostranstvo, odnosno u velike gradove poput Beograda i Novog Sada, događa poslednjih pola veka. Pored svega, nekada velika sela u mitrovačkoj opštini zadesila je ista sudbina kao i kod brdsko-planinskih sela u Srbiji. Sve je manje dece u njima. Posledice toga su brojne. Jedna od njih u perspektivi otvara i pitanje sudbine postojanja nekih seoskih škola.

Problem je složen i nije od juče, slažu se i u resornoj Gradskoj upravi, a pored toga, ovaj problem se ne može do veka odlagati. Šta raditi ako se trend smanjivanja broja dece nastavi? Možda da se razmisli o povećanju nataliteta, jer samo tamo gde su deca – tu je i budućnost.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(M. Milivojević/podaci: Institut za javno zdravlje)

Exit mobile version