U Sremu fabrike VAPE za radnicima!

5
26359

Domaće i inostrane kompanije, koje već godinama posluju u opštinama Sremskog regiona, uveliko proširuju svoje proizvodne pogone ili su tako nešto najavile u skorijoj budućnosti. Jer, investitori ne kriju to da su veoma zadovoljni i veći deo poslova obavljaju za izvoz, a jedino su zabrinuti za radnu snagu koje u ovom delu Srbije, jednostavno, nema!

Najveća potražnja za radnom snagom je na području opštine Ruma, u kojoj su godišnje otvara nekoliko stotina radnih mesta. Sremci po svemu sudeći nisu zadovoljni uslovima koje im poslodavci nude, pa se opredeljuju za opciju: “Bolje svoju zemlju obraditi, nego džabe nekome raditi.”

Primera radi, Ruma je u veoma kratkom vremenskom periodu pokrenula investicioni ciklus u čak dve svoje industrijske zone, do radnog mesta je došlo gotovo 4000 ovdašnjih ljudi, a u varošici koja sa pripadajućim selima ima oko 55000 stanovnika se u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje nalazi još 3000 onih koji čekaju angažman.

– Uspeli smo da nezaposlenost smanjimo ne samo na našoj, već i na teritoriji komšijskih lokalnih samouprava. Tako u Rumi radi oko hiljadu ljudi iz Sremske Mitrovice, iz Iriga ovde na posao dolazi njih 150, a tu je i radna snaga iz Pećinaca – objašnjava nadležni u rumskoj lokalnoj samoupravi.

– Prisutne kompanije su proširile svoje pogone, pa im trebaju novi radnici kojih je teško naći. Struktura kadrova u evidenciji ovdašnje filijale Nacionalne službe za zapošljavanje ne može da zadovolji potrebe konkursa, pa će investitori radnu snagu dovode i izvan Srema – procenjuju u lokalnim samoupravama i podsećaju na to da su mnoge firme posebno organizuju i prevoz zaposlenih. Na kraju, o tome da među Sremcima više gotovo da i nema kvalitetne radne snage svedoči i činjenica da je nemačka kompanija “IGB automotiv“” za pogon u Inđiji nalazi kadrove u Đurđevu, Titelu…

Pokretanje privrede i otvaranje novih radnih mesta je dovelo do povećane gradnje u sremskim opštinama, pa investitori zadovoljno trljaju ruke jer stanove prodaju unapred, još pre nego što neimari prionu na posao. S druge strane, na celom području Srema radnici se žale na male zarade i prekovremeni rad. Mladi brzo odustaju. Radi se i po 18 sati, a plata jedva da prelazi prosečnu.

– Radila sam u jednom proizvodnom pogonu u kojem smo dnevno morali da sašijemo 1.000 komada odevnog predmeta. Radno vreme je od 6 do 14 časova, ali, da bih to ostvarila morala sam da ostajem do 18 radnih sati. Produžetak radnog vremena od četiri sata se ne plaća, a pauze su samo dve, jedna od pola sata i druga od 15 minuta – objašnjava jedna od radnica, dodajući da je bilo dana kada je zbog nečije neodgovornosti bila novčano kažnjena cela smena.

– Većinom tu rade žene kojima je potreban svaki dinar, a ima i onih devojaka kojima taj novac dođe kao džeparac. I onda mi ispaštamo zbog njih, jer one taj posao ne shvataju ozbiljno – tvrdi naša sagovornica.

– Veoma je teško naći dobrog radnika. U Srem se slilo dosta kompanija, a potražnja za radnom snagom je kod svih ista, srednjoškolsko ili osnovno obrazovanje, sa radnim iskustvom ili bez njega. Naravno, ti radnici prolaze obuku od nekoliko nedelja i posle počinju da rade u pogonu. Mlađa populacija se zadrži najkraće uz obrazloženje da taj posao nije za njih – kažu u menadžmentu jedne od fabrika gde dodaju da firma ovda neće širiti proizvodni pogon već namerava da ga seli u druga mesta upravo zbog manjka radne snage.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(S. Kostić)

5 COMMENTS

  1. Nije problem samo broj radnika, problem je što poslodavci imaju prevelike zahteve postavljanje oglasa za posao i očekivanja u smislu znanja i obrazovanja zaposlenih. Traže recimo engleski jezik ili nemački a poslove koje treba da rade u preduzeću nema nikakve veze niti potrebu za spomenutim

  2. Te plate lice na džeparac.Neki glavonja, tatin sin to potroši za veće na splavu.

  3. Bezite od fabrika samo.Sve su to izrabljivacki poslovi,gde svako i onaj najjaci pre ili kasnije zaradi neku bolest.Norme su ubitacne a posao monoton.Sve je bolje od fabrike

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here