6 feng shui pravila za uređenje doma za postizanje harmonije i pozitivne energije

0
361

Feng Shui je drevna kineska praksa uređenja prostora koja se temelji na usklađivanju energije ili „Chi“ kako bi se postigla harmonija, blagostanje i sreća u domu. Uređenje doma prema Feng Shui principima nije samo estetski prijatno, već može i značajno poboljšati kvalitet života. Cilj ove prakse je usmeravanje pozitivne energije kroz svaki aspekt doma, kako bi se podstakli mir, zdravlje i prosperitet. Ako ste spremni da renovirate dom po određenim principima, ovde možete pronaći sve za opremanje doma, a u ovom tekstu ćemo detaljno razmotriti šest ključnih Feng Shui pravila koja vam mogu pomoći da postignete harmoniju i pozitivnu energiju.

Pravilno pozicioniranje ulaznih vrata: Ključ za dobar protok energije

Ulazna vrata predstavljaju „usta Chi“ u Feng Shui filozofiji, što znači da su ona glavni ulaz za energiju u vaš dom. Pravilno postavljanje i održavanje ulaznih vrata od presudnog je značaja za obezbeđivanje dobrog protoka pozitivne energije. 

Prema Feng Shui principima, vrata treba da budu čista, bez prepreka, i jasno vidljiva iz ulice. Preporučuje se da budu dobro osvetljena i da nemaju pred sobom drveće, stubove ili bilo kakve prepreke koje mogu ometati ulazak energije. Optimalno je da se ulazna vrata otvaraju prema unutra, jer to simbolizuje prihvatanje energije. Takođe, redovno održavanje i zamena starih ili oštećenih delova vrata, kao što su šarke ili kvake, može pomoći u održavanju dobrog protoka Chi energije.

Uređenje dnevnog boravka: Centar pozitivne energije u domu

Dnevni boravak je srce svakog doma i mesto gde se najčešće okupljaju članovi porodice i gosti. U Feng Shui-u, dnevni boravak treba da bude prostran, svetao i prijatan kako bi podstakao pozitivnu energiju

Preporučuje se da centralna tačka sobe, kao što je kauč, bude postavljena tako da gleda prema vratima, ali ne direktno ispred njih, jer se tako stvara osećaj sigurnosti i kontrole. 

Nameštaj treba da bude postavljen u obliku slova U ili polukruga, kako bi se podstakla komunikacija i druženje među članovima porodice. Takođe, izbegavajte oštre ivice nameštaja usmerene ka mestima za sedenje, jer one stvaraju „strelice otrova“ ili negativnu energiju.

Organizacija kuhinje: Izvor zdravlja i blagostanja

Kuhinja je u Feng Shui-u povezana sa zdravljem i blagostanjem porodice. Zbog toga je važno pravilno organizovati ovaj prostor kako bi se osigurao neometan protok Chi energije. 

Najvažniji element u kuhinji je šporet, koji simbolizuje bogatstvo i prosperitet. Šporet bi trebalo da bude postavljen tako da osoba koja kuva može videti ulaz u kuhinju, što simbolizuje kontrolu nad životom. Ako to nije moguće, preporučuje se postavljanje ogledala ili reflektujuće površine koja omogućava pogled na vrata. 

Takođe, izbegavajte direktno sučeljavanje šporeta sa frižiderom, sudoperom ili mašinom za pranje sudova, jer sukob vatre i vode može stvoriti energetski disbalans. Redovno čišćenje kuhinje, održavanje uređaja i izbacivanje starih ili neupotrebljivih namirnica ključni su za održavanje zdravlja i blagostanja.

Spavaća soba: Oaza mira i regeneracije

Spavaća soba je jedno od najvažnijih mesta u domu kada je u pitanju Feng Shui, jer je to prostor gde se regenerišemo i obnavljamo energiju

Prvi korak ka postizanju harmonije u spavaćoj sobi je pravilno pozicioniranje kreveta. Idealno je da krevet bude postavljen dijagonalno u odnosu na vrata, ali da iz kreveta možete videti ko ulazi u sobu, što stvara osećaj sigurnosti. 

Takođe, glava kreveta treba da bude naslonjena na čvrst zid, bez prozora ili vrata iza nje, što simbolizuje stabilnost i podršku. Izbegavajte postavljanje ogledala naspram kreveta, jer reflektovanje vašeg tela tokom sna može uznemiriti energiju. Održavanje reda i izbacivanje nepotrebnih stvari ispod kreveta važno je za dobar protok energije i miran san.

Kupatilo: Kontrola i balans energije vode

Kupatilo je prostor koji može značajno uticati na energetsku ravnotežu u domu, jer voda, koja je glavni element kupatila, simbolizuje bogatstvo. 

Da biste izbegli gubitak pozitivne energije, važno je držati vrata kupatila zatvorena, kao i poklopac WC šolje spuštenim, kako bi se sprečilo „odlazak“ Chi energije. Redovno održavanje čistoće kupatila je od velikog značaja, jer prljavština i neurednost privlače negativnu energiju. Preporučuje se i postavljanje biljaka koje vole vlagu, kao što su paprati ili bambus, kako bi se balansirala energija i dodala prirodna svežina prostoru. Osvetljenje u kupatilu treba da bude prijatno i ne previše oštro, kako bi se stvorila umirujuća atmosfera koja podstiče regeneraciju.

Zeleni prostori i biljke: Pojačivači pozitivne energije

Biljke su prirodni čistači energije i igraju važnu ulogu, jer unose životnu silu u vaš dom. 

Preporučuje se postavljanje biljaka u uglovima prostorija, posebno tamo gde energija može stagnirati, jer biljke podstiču protok Chi energije. 

Biljke sa zaobljenim listovima, kao što su fikus ili jade biljka, smatraju se povoljnima jer simbolizuju bogatstvo i prosperitet. Takođe, vodite računa da biljke budu zdrave i da im lišće nije suvo ili uvelo, jer bolesne biljke mogu privući negativnu energiju. Izbegavajte kaktuse i biljke sa oštrim listovima u prostorijama za odmor i opuštanje, jer one mogu emitovati „strelice otrova“.

Feng Shui je mnogo više od same dekoracije; to je holistički pristup životu koji obuhvata kako fizičko, tako i energetsko uređenje prostora. Primenom ovih šest osnovnih pravila, možete značajno poboljšati kvalitet života u svom domu, podstaći harmoniju i privući pozitivnu energiju. Bilo da želite da unesete promene u vaš trenutni prostor ili planirate uređenje novog doma, Feng Shui principi mogu vam pomoći da stvorite okruženje koje podržava vaše zdravlje, blagostanje i ukupno zadovoljstvo. Uložite vreme i pažnju u uređenje svog doma prema ovim pravilima i osetićete kako pozitivna energija postaje deo vašeg svakodnevnog života.

 OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Katarina Nikolić)