Tragom vesti da se u Kazneno-popravnom zavodu u Sremskoj Mitrovici dešava nešto što se može videti samo u još dva zatvora u Evropi, obišli smo veliko imanje koje se nalazi preko puta visokih zidina zatvora.
Umesto tišine i škripe kapija, sačekao nas je lavež pasa, ali i galop konja lipicanera i to autohtonog roda, koji je nastao u ovom zavodu posle Drugog svetskog rata. Za trenutak smo zaboravili gde se nalazimo, jer su u blizini i boksovi sa nemačkim i belgijskim ovčarima koji se koriste kao službeni psi u sklopu odgajivačnice koja ovde postoji već 50 godina.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija odlučila je da uvede ovaj program jer je u drugim zatvorima, posebno u američkim u kojima osuđena lica služe najduže kazne, pokazao najbolje rezultate u pogledu razvijanja pozitivnih osećanja i ponašanja kod osoba koje prođu ovaj program.
– Ovde je napravljen azil za pse. Konačno i meni neko nešto da poveri na čuvanje… Osećaj je neverovatan, mogu da brinem o ovim kucama – kratko nam se obratio jedan od osuđenika dok je hranio psa.
Od pre četiri godine u KPZ u Sremskoj Mitrovici primenjuje se jedan od najboljih programa resocijalizacije i to kroz obuku osuđenih lica uz pomoć pasa. Posle završenog programa dobijaju sertifikat koji im omogućuje da rade u uzgajivačnicama, azilima i pansionima za pse. Prednost je što na uverenju ne piše gde su ga stekli. Program traje 10 nedelja, sa teorijskom i praktičnom obukom.
– Privodim obuku kraju i zadovoljan sam što sam naučio puno novih stvari i obnovio neko staro znanje odranije o psima. Posle ove obuke i isteka kazne sigurno ću se baviti psima – rekao je osuđenik D. Š.
Prema njegovim rečima, „kazna mu je mnogo lakše pala od kada radi sa psima u azilu, jer se oseća mnogo bolje i korisnije“.
Ono što nas je još zateklo i u usti mah obradovalo jesu deca koja su bila na posedu KPZ Sremska Mitrovica. Za naše domaćine to i nije novost, jer je od juna ove godine započet program rada sa decom sa posebnim potrebama, a koja u azilu provode vreme sa kucama koje su prošle obuku.
– Deca imaju mogućnost da hrane pse, maze ih, igraju se sa njima, šetaju ih na povocu, izvode osnovne komande koje su psi prethodno savladali sa našim instruktorima – objašnjavaju naši domaćini iz KPZ.
I upravo to smo videli u narednim minutima, pred nama deca ozarenih lica koja vreme provode u društvu pasa. Njihovi roditelji i profesori iz škole „Radivoj Popović“ puni su hvale za sve zaposlene u KPZ Sremska Mitrovica, jer je deci data mogućnost da kvalitetno provedu vreme družeći se sa umiljatim i ljupkim kucama koje mogu da postanu i njihovi kućni ljubimci. Često se dešava da osuđenici i njihove porodice tokom programa usvoje pse koje su obučavali, što ukazuje na obostranu emotivnu povezanost.
Program je višestruko koristan imajući u vidu i da je sam grad zahvaljujući azilu prepolovio novčana sredstva koja su do 2017. godine isplaćivana za odštete građanima zbog ujeda pasa lutalica.
Zbog dobrih rezultata u KPZ u Sremskoj Mitrovici, program je počeo da se sprovodi i u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu, a trebalo bi da krene i u KPZ za maloletnike u Valjevu, jer je cilj da se ovaj vid tretmana usmeri na mlade štićenike kako bi im se pomoglo da usvoje prihvatljive obrasce ponašanja. Program su i u ovoj ustanovi finansijski podržali Misija OEBS-a u Srbiji i nemačka nevladina organizacija „Help“, sa kojom Uprava za izvršenje krivičnih sankcija ima odličnu saradnju od 2014. godine u više programa resocijalizacije i obuke osuđenika na deficitarnim zanimanjima.
Do sada je 80 osuđenika steklo sertifikate u kojima ne piše da su stečeni tokom izdržavanja kazne, kako bi se izbegla eventualna stigmatizacija po isteku kazne, a bivšim osuđenicima omogućilo da što lakše nađu posao.
Azil za pse u KPZ u Sremskoj Mitrovici ima kapacitet za smeštaj 300 pasa, a mesečno se udomi desetak. Psi koji se dovode u azil su u velikom broju u zapuštenom stanju i potrebno im je medicinsko zbrinjavanje i lečenje povreda ili oboljenja koja su dobila tokom boravka na ulici.
– Ponosni smo što su svetski mediji preneli vest o programu u KPZ Sremska Mitrovica – najvećem zatvoru u Srbiji, ali i na Balkanu. O programu resocijalizacije uz pomoć pasa pisali su „Njujork tajms“, „Dejli mejl“… Našao se u vestima na agenciji Asošijeted pres i francuskoj televiziji „Frans 24“ – objašnjavaju naši domaćini.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO