Sremskomitrovački portal

Česte infekcije kod žena – kako lečiti i sprečiti

Mnoge žene se suočavaju sa infekcijama u intimnoj regiji u nekom trenutku svog života. Bez obzira na nivo higijene i obazrivosti, nekada dolazi do upala i problema usled drugih faktora, poput pada imuniteta.

Gljivične infekcije, bakterijska vaginoza i trihomonijaza su tri uobičajene vaginalne infekcije koje mogu dovesti do svraba, peckanja, neobičnog sekreta i neprijatnog mirisa. Premda imaju slične simptome, svaka od ovih infekcija se zapravo drugačije tretira i leči. Kako da ih prepoznate i sprečite pročitajte u nastavku.

Gljivične infekcije – Kandidijaza

Vaginalna gljivična infekcija je gljivična infekcija koja za posledicu ima iritaciju, iscedak i svrab u predelu vagine i vulve. Takođe, poznate kao vaginalna kandidijaza, gljivične infekcije su uzrokovane prekomernim rastom gljivice zvane Candida albicans. U pitanju su veoma česte tegobe i pogađaju do 75% žena u nekom trenutku svog života (mnoge žene ih dožive najmanje dvaput u životu).

Premda se gljivične infekcije ne smatraju polno prenosivim infekcijama, činjenica je da postoji povećan rizik od toga da ih dobijete kada prvi put postanete seksualno aktivni. Uvođenje novih bakterija i hormonske promene takođe mogu poremetiti osetljivu pH ravnotežu vagine i podstaći prekomerni rast gljivica.

Dodatni razlozi za razvijanje ovih infekcija mogu biti antibiotici. Ako žena duže vreme uzima antibiotike, to može poremetiti ravnotežu mikroorganizama u vagini i nenamerno eliminisati dobre bakterije koje pomažu u održavanju zdravog okruženja. 

Hormonske promene koje se dešavaju tokom trudnoće takođe mogu uticati na ravnotežu gljivica i bakterija. Primera radi, povećan nivo estrogena stvara povoljne uslove za razmnožavanje Candida albicans. Na sličan način, oralni kontraceptivi i hormonske terapije mogu povećati estrogen u telu, doprinoseći uslovima koji pogoduju gljivičnim infekcijama. Treba reći da ova gljivica “uspeva na šećeru”, odnosno da visoki nivoi šećera u krvi povezani sa nekontrolisanim dijabetesom pružaju povoljno okruženje za gljivične infekcije.

Uz sve pomenute faktore, ne zaboravimo da olabljen imuni sistem smanjuje sposobnost tela da efikasno kontroliše rast Candide.

Simptomi gljivične infekcije

Postoji nekoliko simptoma povezanih sa vaginalnim gljivičnim infekcijama. Simptomi mogu biti od blagih do umerenih i obično uključuju svrab i iritaciju u predelu vagine i vulve, osećaj pečenja tokom odnosa ili mokrenja, kao i crvenilo i otok. Moguće je da se jave osip i bol, kao i gusti, beli sirasti vaginalni iscedak bez mirisa.

Kako se leče gljivične infekcije?

Ako ste imali gljivičnu infekciju i doživljavate slične simptome, antifungalne kreme bez recepta mogu pomoći u uklanjanju infekcije. Međutim, pametno da zakažete pregled kod svog ginekologa, posebno ako po prvi put osećate simptome ili pak niste sigurni da li imate gljivičnu infekciju. Ukoliko već neko vreme koristite antigljivične kreme bez rezultata ili se razviju ili pogoršaju simptomi, lekar će obaviti pregled. Može da se uradi i kolposkopija koja će potvrditi da je gljivična infekcija prisutna i nakon toda ćete dobiti adekvatnu terapiju.

Bakterijske vaginoze

Bakterijska vaginoza nastaje kada dođe do disbalansa vaginalne flore, pa „loše“ bakterije preuzmu vlast. Može javiti u bilo kom uzrastu, ali se najčešće javlja tokom reproduktivnih godina zbog hormonskih promena koje omogućavaju određenim bakterijama da rastu.

Faktori rizika su seksualna aktivnost, korišćenje kupki sa raznim hemikalijama koje mogu poremetiti PH ravnotežu u vagini, što dovodi do prekomernog rasta anaerobnih bakterija.

Simptomi bakterijske vaginoze

Vaginalne infekcije koje izazivaju bakterije možete prepoznati po simptomima kao što su tanak vaginalni iscedak sive, bele ili čak zelenkaste boje, neprijatan miris, svrab, kali i peckanje tokom mokrenja. Neke žene mogu imati bakterijsku vaginozu bez ikakvih znakova.

Kako se leči?

Trebalo bi da zakažete ginekološki pregled ako uočite neobičan miris iscedka. Pa čak i ako izgleda normalno, ali ga prati svrab i nelagodnost, to je znak da nešto nije u redu. Takođe, ako imate novog seksualnog partnera ili se pak simptomi ne poboljšavaju, vreme je za posetu lekaru.

Ako vaš lekar potvrdi da imate bakterijsku vaginozu, propisaće oralni ili vaginalni antibiotik. Uzmite lek ili koristite kremu ili gel onoliko dugo koliko vam je propisano, čak i ako simptomi nestanu, kako biste sprečili da se infekcija ponovi.

Trihomonijaza

Trihomonijaza je polno prenosiva infekcija, koju izaziva parazit – protozoa iz urogenitalnog trakta Trichomonas vaginalis. Može da inficira donji genitalni sistem, koji uključuje vulvu, vaginu, grlić materice i uretru. Simptomi se mogu razviti bilo gde od četiri do dvadeset osam dana nakon izlaganja.

Simptomi trihomonijaze

Mnogi ljudi koji razviju trihomonijazu nemaju simptome. Međutim, u nekim slučajevima je moguće da žena ima prekomerni iscedak neprijatnog mirisa bistre, sive, žućkaste ili zelene boje (takođe, iscedak može imati penastu strukturu). Mogući pokazatelji ovog tipa infekcija su crvenilo, peckanje i svrab u predelu genitalija, ali i bol tokom odnosa ili mokrenja. Leči se antibioticima.

Kako smanjiti rizik od vaginalnih infekcija?

Postoje različiti koraci koje možete preduzeti da biste smanjili rizik od vaginalnih infekcija. Uvek možete nositi donje rublje od prozračne tkanine i prirodnih materijala poput pamuka. Izbegavajte uske pantalone i najlonke, jer mogu da dovedu do toplog i vlažnog okruženja koje omogućava preterano razmnožavanje gljivica.

Nemojte koristiti mirisne proizvode kao što su kupke sa mehurićima, ulošci i tamponi, jer mogu poremetiti vaginalnu PH ravnotežu. Kad god je to moguće izbegnite uzimanje antibiotika. Još jedna preporuka je da ne sedite u mokroj odeći kao poput kupaćeg kostima i opreme za vežbanje duže vreme. Praktikujte uvek bezbedan seks koristeći kondome. Ograničite broj seksualnih partnera.

Slični simptomi, različite infekcije

Premda gljivične infekcije, bakterijske vaginoze i trihomonijaza imaju različite simptome, takođe, kao što ste primetili dele mnoge zajedničke znake, što otežava dijagnozu. Ako osetite bilo kakve simptome koji mogu ukazivati na infekciju, važno je da zakažete pregled kako bi ginekolog mogao da vam prepiše ispravnu terapiju. Ni u kom slučaju se ne preporučuje da pokušate da se “lečite sami”, jer tako samo možete pogoršati infekciju i simptome.

Lekar specijalista može u velikoj meri da pomogne i u prevenciji svih eventualnih budućih infekcija, jer pored saveta možete dobiti i neke značajne informacije o svom zdravlju. Naime, često je osnovni uzrok infekcija u intimnoj regiji ozbiljni zdravstveni problem poput nedijagnostikovanog dijabetesa ili hormonske neravnoteže. Najbolje je reagovati blagovremeno i javiti se ginekologu. U ginekološkoj ordinaciji možete dobiti pregled ultrazvukom, ginekološke briseve i kolposkopiju i tako otkloniti sve sumnje u postojanje infekcija, odnosno pravu adekvatnu teraoiju ukoliko infekcija postoji.

 OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Srbijanka Stanković)

Exit mobile version