Divljanje kvadovima po Fruškoj gori se nastavlja: NADLEŽNI NEZAINTERESOVANI!

0
1852

Divljanje kvadovima i enduro motorima po šumskim putevima u zaštićenom području Nacionalnog parka „Fruška gora“ toliko je uzelo maha da ljubitelji prirode na ovoj planini sve teže mogu uživati.

Novosađanka Marijana Mutavčieva iz Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis“, koja često tim šumskim stazama šeta sa porodicom, kaže da je situacija vrlo neprijatna, jer se nikad ne zna iz kog pravca motorna vozila dolaze.

Kako se približavaju, buka postaje sve jača i jača, ukoliko je veća grupa, zaglušujuća, a da ih čak i ne vidimo. Poslednji put kada smo imali susret sa njima, bila je grupa od šest-sedam kvadova, staze su bile vlažne, upadali su u blato i koprcali se, silazili sa kvadova, gurali ih, čupali iz blata. Sa njima je bila i grupa motorista. Sve staze su bile izrovane i neupotrebljive za šetnju. Isti taj dan čuli su se i pucnji iz lovačkog oružja i od tada smo odložili odlaske u Frušku goru, jer je nepodnošljivo – kaže Mutavčieva.

Aktiviste zaštite prirode zabrinula je i informacija da su nadležni iz NP „Fruška gora“ zatražili uslove zaštite prirode kako bi se, na području planine, organizovale vožnje četvorotočkašima i enduro motorima.

Pokrajinski zavod još nije izdao dozvolu, ali je dostavio preporuke za izradu projekta diverzifikacije staza i njihovo obeležavanje. Nakon toga odlučiće se da li će i gde adrenalinske vožnje biti dozvoljene.

Protiv ove ideje ustali su iz Pokreta „Odbranimo šume Fruške gore“ i još nekoliko udruženja.

Te aktivnosti su postale učestale i intenzivne. Razna vozila zaposela su Frušku goru i divljanje je neverovatno, a čuvari parka to tolerišu. Prijavljivali smo slučajeve i saobraćajnoj policiji, ali reakcije su neadekvatne – kaže Dragana Arsić iz „Odbranimo šume Fruške Gore“.

Ona smatra da se trebaju definisati staze za pešake i bicikliste, ali ne i za motorna vozila jer bi u suprotnom Fruška gora postala jedini nacionalni park u Evropi gde su ona dozvoljena.

Dragan Vidović, rukovodilac čuvarske službe JP „Nacionalni park Fruška gora“, kaže da problem vožnje vozila na motorni pogon nije nov i datira od pre 2010. godine.

O ovoj temi prepune su objave i novinski izveštaji na raznim internet portalima, ali rezultati su često izostali iz mnogo razloga, a pre svega jer se najčešće radi o vozilima na motorni pogon bez registarskih oznaka koji ne žele da se zaustave i koje je često nemoguće legitimisati. Naša čuvarska služba više puta je slala zahteve MUP-u za dostavljanje podataka za zatečena lica i nakon toga podnosila odgovarajuće prijave i pokretala prekršajne postupke – kaže Vidović.

Kako dodaje, postoji i problem što su gotovo svi putevi kroz NP Fruška gora definisani kao javni putevi šeste kategorije i često ne postoji mogućnost njihovog zatvaranja uz pomoć šumskih rampi ili drugih prepreka.

Iz čuvarske službe tvrde da veliki broj spornih vozila poseduju i vlasnici vikendica na obroncima parka.

Mi, kao upravljači zaštićenog područja, nalazimo se u delikatnom položaju i usklađivanju interesa različitih grupa od planinara, gljivara, biciklista, tartufara, lovaca i svih ostalih koji žele da upoznaju Frušku goru kroz različite oblike adrenalinskih tura – kaže rukovodilac Dragan Vidović.

(Aleksandar Latas)

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here