Kupujete veš mašinu? Kako napraviti pravi izbor – REŠAVAMO SVE NEDOUMICE!

0
1305

Potrebna vam je nova mašina za veš i imate gomilu pitanja? Nismo iznenađeni. Kako je ponuda na tržištu veoma raznolika, napraviti pravi izbor nije ni malo lak zadatak.

Ali nije ni toliko teško. Naprotiv, sa par jednostavnih pojašnjenja i saveta bićete spremni da suzite izbor, uporedite cene i odaberete najbolji model za sebe.

U nastavku rešavamo sve dileme kada je kupovina mašine za veš u pitanju.

Koju mašinu za veš kupiti?

Ono što želite od ovog uređaja je prilično jednostavno – čist i mirisan veš. Međutim, nije sve baš tako kako na prvi pogled deluje. Iako će nesporno skoro sve mašine za veš pružiti navedeno, imajte na umu da različito koštaju, te možete uporediti cene pre kupovine. One dolaze sa različitim kapacitetima, funkcijama i dodatnim opcijama koje vam mogu znatno olakšati brigu o vešu, ali i zakomplikovati proces ukoliko ne odaberete model koji vam najviše odgovara. Počnimo od toga šta vam je tačno potrebno. Želite li mašinu za pranje ili mašinu za sušenje veša? Ili su vam možda potrebne i jedna i druga?

Izaberite mašinu za pranje veša prema vašim potrebama

Klasična mašina za pranje veša je dobar izbor ukoliko vas ne privlači opcija da vam opran veš bude suv nakon kratkog vremena ili jednostavno nemate potrebu za tim. Ponuda ovih uređaja je zaista impresivna – od jednostavnih modela sa svega par opcija do premium verzija koje donose vrhunske tehnologije i vrhunsku brigu o vešu. Na vama je samo da odaberete.

Kako biste to najlakše uradili, odgovorite na par pitanja:

●      Koliki kapacitet bubnja vam je potreban?

Ovo zavisi od toga da li živite sami ili vaš dom broji više članova. Uglavnom je za višečlane porodice, posebno one sa decom, praktično da imaju bubanj većeg kapaciteta. Ukoliko je mašina namenjena za jednog ili dva člana, manji bubanj od 5 ili 6 kg bi trebalo da bude dovoljan. Međutim, uzmite u obzir da su veći bubnjevi praktični jer omogućavaju da operete veće ćebe, navlaku ili pokrivač. Pojedini modeli mogu automatski prilagoditi potrošnju vode i energije količini veša koju perete, pa možete bez problema odabrati veći bubanj bez potrebe da ga potpuno napunite pri svakom pranju. Sa druge strane, ukoliko imate manje prostora u kupatilu, razmislite o slim mašinama za veš. Ovi modeli su plići od standardnih modela, te idealni za manje prostore. Još jedna opcija za manje kupatilo je i mašina za veš sa punjenjem odozgo, poznata i kao top load mašina. Kod ovih modela, veš ubacujete kroz vratanca na vrhu uređaja i oni uglavnom dolaze u kompaktnijim dimenzijama u odnosu na klasične oblike mašina.

●      Koliko obrtaja centrifuge je dovoljno?

Većina modela ima par opcija kada je broj obrtaja u pitanju. Više obrtaja obezbeđuje bolje oceđen veš, ali će jača centrifuga više pogužvati materijale.

Odaberite opseg koji smatrate dovoljnim, jedino obratite pažnju ako koristite mašinu za sušenje veša – proverite da li postoji minimalan broj obrtaja centrifuge na kom veš mora biti tretiran pri pranju, da bi se adekvatno osušio u mašini za sušenje.

●      Da li su vam potrebni posebni program pranja i koji?

Ukoliko ste skloni alergijama, imate malu decu ili često perete opremu za trening ili osetljive materijale, prilikom odabira konkretne mašine potražite odgovarajuće opcije programa za pranje. U skladu sa vašim potrebama, odaberite mašinu sa bebi programom, dodatnim ispiranjem za temeljno uklanjanje alergena, opcijom za uklanjanje upornih fleka ili sa programom za brzo pranje osetljivih tkanina.

Mašine za sušenje su spas ako želite suv veš suv ubrzo nakon pranja

Mašina za sušenje veša je baš ono što vam treba ako želite da vam omiljena odeća bude suva za tren ili nemate gde da sušite veš. Sušenje veša u kući ili stanu, osim što zauzima mnogo prostora, može dovesti do povećane vlažnosti, kao i do toga da čist veš poprimi miris hrane ili cigareta. Ako veš sušite napolju, ostavljeni ste na milost i nemilost vremenskim uslovima, pa se može dogoditi da vas iznenadi kiša ili nevreme baš kada niste u blizini da ga pokupite.

Ako želite da izbegnete takve i slične situacije, mašina za sušenje veša je pravi izbor. Kako biste od ovog uređaja dobili ono što vam je potrebno, važno je da odaberete odgovarajući tip:

●      Kondenzaciona mašina za sušenje veša

Ovi modeli su savršeno praktični jer ih ne morate postaviti u kupatilo niti se ograničavati time da li određeni prostor ima otvor za odvod. Sva vlaga od sušenja veša nakuplja se u posudi koja se lako i jednostavno prazni, pa tako ovu mašinu možete držati u ostavi ili gde god vam najviše odgovara.

●      Mašina za sušenje veša sa odvodom

Ove mašine su uglavom povoljnije što se cene tiče, a potrebno je da ih postavite u blizini otvora za odvod gde se smešta crevo putem koga iz mašine izlazi nakupljena vlaga. Mašine za sušenje veša takođe imaju različite tehnologije, kapacitete i opcije sušenja, pa odaberite one koje će se najbolje uklopiti u vaše navike. Većina modela nudi izbor između različitih stepena osušenosti, pa možete odabrati opciju uz koju ćete toplu i mirisnu odeću, posteljinu i peškire spakovati iz mašine direktno u ormar. A ukoliko vam više odgovara, veš može ostati taman dovoljno vlažan kako biste ga lakše ispeglali. Određeni modeli imaju i praktične senzore koji prilagođavaju način sušenja stepenu vlažnosti odeće i zaustavljaju proces kada je odeća suva. Takođe, možete pronaći i posebne programe za košulje, džins i slično.

Kombinovana mašina za pranje i sušenje može biti baš ono tražite

Ako vam je potreban uređaj koji će vam i oprati i osušiti veš, ali nemate prostor ili budžet za dve mašine, kombinovane mašine za pranje i sušenje su odlična stvar. Ovi modeli takođe dolaze sa različitim opcijama, programima, kao i tehnologijama pranja i sušenja. Istražite sve opcije, kao i šta sve nude konkretni modeli i da li se to poklapa sa vašim potrebama. Kod ove vrste veš mašina posebno obarite pažnju na kapacitet. Kako se i pranje i sušenje odvija u jednom bubnju, on ima različite kapacitete za ove procese. U bubnju se može oprati veća količina veša u odnosu na onu koja se može osušiti. Kod ovih mašina kapacitet bubnja se označava sa dve brojke – veća se odnosi na količinu veša koju možete oprati prilikom jednog pranja, a manja na količinu veša koju možete osušiti u jednom ciklusu. Ovo u praksi znači da ukoliko odaberete kombinovanu veš mašinu kapaciteta 8 kg i 5 kg, u njoj možete oprati 8 kg veša. Kada veš operete, potrebno je da iz bubnja izvadite određenu količinu i ostavite onoliko koliko je predviđeno da mašina može osušiti. Naravno, ukoliko ste prilikom pranja iskoristili pun kapacitet bubnja. Ovo jeste manje praktična strana ovih mašina, ali ukoliko nemate opciju gde biste veš osušili, niti prostora za dve mašine, a želite da uživate u idelano mekom vešu koji je brzo suv, ovi modeli su spas.

Vreme je da napravite pravi izbor

Nakon informacija u ovom tekstu, nadamo se da će vam biti lakše da odlučite koji tip mašine za veš vam najviše odgovara. Kako biste što bolje izabrali, uzmite u obzir i energetsku efikasnost uređaja, trajanje najčešće korišćenih ciklusa, kao i nivo buke koju mašina proizvodi, posebno ukoliko imate malu decu ili lak san, a mašinu najčešće uključujete noću. Ukoliko vodite računa da ovaj i slične uređaje uključujete u periodu kada je jeftinija struja, funkcija odloženog starta će vam znatno olakšati organizaciju, pa potražite i nju kod odabranog modela.

Kada istražite sve važne karakteristike, ostaje samo da odaberete proizvođača koji vam uliva poverenje i konkretan model sa odgovarajućim izborom programa koji se uklapa u vaš budžet. Nakon toga, obavite kupovinu i maksimalno iskoristite odabrane opcije da sebi pojednostavite obaveze.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Ljiljana Bugarin)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here