Malo gradova u Evropi može se pohvaliti tako bogatom istorijom kao što to može Sremska Mitrovica, koja je bila jedna od četiri prestonice Rimskog carstva.
Istoričar iz četvrtog veka Amijan Marcelin nazvao je Sirmijum slavnom i mnogoljudnom majkom gradova, u kojem je rođeno nekoliko rimskih imperatora. Tamo se nalazila i kovnica novca i raskošna carska palata, a malo je nedostajalo da Sirmijum bude prestonica Istočnog rimskog carstva.
Šesnaest vekova posle najblistavijeg perioda mitrovačkog Sirmijuma, u čijoj su se carskoj palati rađali i krunisali rimski carevi, ovaj lokalitet je spletom okolnosti postao veliko arheološko nalazište, pa ga danas nazivaju „muzejom pod otvorenim nebom”. Tatjana Jesretić, istoričarka umetnosti u Zavodu za zaštitu spomenika kulture, kaže da je neočekivano otkriće arhitektonskih ostataka antičke građevine velikih dimenzija, u nekadašnjoj panonskoj prestonici Sirmijumu, privuklo veliku pažnju stručne javnosti te 1957. godine.
– Kasnija istraživanja su potvrdila da je reč o ostacima nekada velelepne carske palate u kojoj su se rađali, boravili, krunisali i venčavali rimski carevi. Ova godina je ujedno označila i početak sistematskih arheoloških istraživanja Sirmijuma, koja s izvesnim prekidima traju sve do današnjih dana. Počev od 1969. godine, pre tačno 40 godina, istraživanjima se priključuje i tim stranih arheologa iz SAD i Francuske, čime ona dobijaju i međunarodni karakter – kaže Tatjana Jesretić.
U početku su se istraživanja obavljala u organizaciji Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu, a od 1962. godine tu je ulogu preuzeo Arheološki institut iz Beograda, u saradnji s Muzejom Srema i Zavodom za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.
O bogatstvu i lepoti palate nisu svedočili samo njeni savremenici nego su se i potonji putnici i putopisci, koji su prolazili ovim krajevima dugo vremena posle propasti drevnog grada, divili, kako je zapisao Marko Antonije Pigafeta, „markantnim ruševinama prekrasne građevine”. Istorija beleži da su u palati boravili čuveni imperatori poput Dioklecijana, Galerija, Licinija, Konstantina Velikog i njegovih sinova Konstansa, Konstantina Drugog i Konstancija Drugog, zatim Julija Apostata, Valentinijana, Valensa, Gracijana i Teodosija. Moćni i ugledni Sirmijum je bio grad u kome su rođena šestorica rimskih imperatora: Decije Trajan, Aurelijan, Prob, Maksimijan Herkulije, Konstancije Drugi i Gracijan.
Najpoznatija i za turiste je najinteresantnija carska palata.
– Sirmijumska carska palata je bila pravougaone osnove i u njenom središtu se nalazilo prostrano centralno dvorište. Otkriveni su masivni antički zidovi, delovi sistema za centralno grejanje, mozaički podovi površine oko 350 metara kvadratnih s geometrijskim ornamentima, fragmenti fresaka s floralnim motivima, pločice raznobojnog mermera, ostaci kanalizacione i vodovodne mreže, kao i drugi predmeti materijalne kulture. Otkriće grandioznog cirkusa – hipodroma, koji se sa severne i severoistočne strane naslanjao na palatu i iz čije se svečane lože car ukazivao narodu, nedvosmisleno je potvrdilo razmere i izuzetan značaj celog kompleksa. Naknadne mnogobrojne adaptacije i dogradnje, vidljive u osnovi palate, ukazuju na njen dug i buran život u poslednjim vekovima antičkog Sirmijuma – ističe Jesretićeva.
(Dejan Spalović )