Najčešće greške roditelja tokom novogodišnjih praznika i kako ih izbeći

0
486

Do Nove godine je ostalo još samo nekoliko dana, a svaki trenutak je roditeljima mališana dragocen. Treba stići okititi jelku, kupiti svima poklone, opskrbiti se namirnicama za pripremu obroka za novogodišnju noć, i još što šta. A valjalo bi otići i kod frizera, osvežiti boju i skratiti ispucale krajeve.

Na sve to, tu su i deca, koja tokom praznika najčešće vreme provode kod kuće i koja su veoma nestrpljiva, jer Nova godina je sinonim za poklone i nezaboravnu žurku. U ovakvom prazničnom rasulu, sve konce je jako teško držati u rukama, i zato je na roditeljima važan zadatak: da sve prođe kako treba. Ipak, greške se mogu potkrasti sasvim neprimetno, a na šta bi posebno trebalo obratiti pažnju.

Nerealna očekivanja roditelja

Roditelji koji prave kilometarske spiskove sa obaveznim zadacima koje moraju završiti pre novogodišnje noći sami sebi „kopaju jamu“. Po rečima stručnjaka za oblast roditeljstva, zbog previsokih očekivanja prema samim sebi, ovakvim roditeljima se praznično raspoloženje veoma lako može pretvoriti u noćnu moru i jurnjavu sa jednog na drugo mesto samo kako bi se završili svi zadaci sa spiska.

U ovu kategoriju spadaju roditelji koji bi sve odjednom: i da završe sve poslovne poduhvate, i da okite jelku i dekorišu kuću, okupe porodicu i prijatelje za prazničnom trpezom, i da svoj deci i prijateljima kupe lepe poklone. Spisak se na ovome ne završava – ovo je tek početak, a ukoliko se prepoznajete u navedenom, zapitajte se da oečkivanja nisu malo nerealna? 

Praznici kao način ucene

U nedostatku kreativnih načina kako da decu nateraju da budu dobra, uspešna u školi ili u sportu, roditelji neretko pribegavaju ucenama, koje su posebno aktuelne u ovo doba godine. A kako i ne bi bila, pa Deda Mraz samo što nije zakucao na vrata sa poklonima!

Ipak, savet je da se ovakva taktika nikako ne primenjuje, a naročito ne u kontekstu praznika, budući da dugoročne posledice neće biti onakve kakvim ih roditelji zamišljaju.

Volite svoju decu na pravi način i naučite kako da upravljate njihovim ponašanjem na adekvatan način. Neka fokus bude na disciplini, a ne da manipulacijama„, savetuju eksperti.

Nemojte potrebe svih ostalih stavljati ispred svojih

Još jedna učestala pojava su „roditelji mučenici“, kako ih nazivaju eksperti, koji potrebe svih stavljaju ispred svojih, naročito u vreme praznika. Ovakvo iscrpljivanje zarad savršene proslave Nove godine ili Božića je veoma pogrešno, a velike su i šanse da zbog umora i opadanja koncentracije mnoge stvari pođu po zlu.

U pozadini ovakvog ponašanja roditelja obično leži nisko mišljenje o njima kao odraslim osobama, a kreiranjem slike savršene majke ili oca se na neki način kompenzuju svakodnevni nedostaci za koje oni misle da ih imaju. Ovo je usko povezano i sa prvom greškom na ovom spisku, odnosno kreiranjem beskonačno dugog spiska obaveza kako bi praznici bili savršeno izrežirani.

Nezadovoljstvo ne treba prebacivati na decu

Ako nešto i pođe po zlu, to nikako ne bi trebalo da bude povod za rasprave i svađe, jer – praznici su pre svega vreme u godini koje bi trebalo da provedemo u miru, ljubavi i blagostanju. Posebno bi roditelji trebalo da obrate pažnju na njihov odnos sa decom, odnosno na to da svoje nezadovoljstvo ne prenose na mališane.

Deca do 9 godina svet doživljavaju egocentrično„, objasnili su eksperti, a samim tim, ukoliko vide da postoji neki problem, oni misle da su oni krivi. Imajući to na umu, roditelji bi trebalo da sporne situacije i inače, a naročito tokom praznika, rešavaju „u četiri oka“, odnosno između sebe. 

Čar nije samo u primanju poklona, već i u darivanju drugima

Mališanima su neke od prvih asocijacija na praznike – pravljenje spiska želja i dobijanje poklona. Međutim, ekpsert za roditeljstvo naglašava da još veću vrednost od liste želja ima lista darivanja drugima. Zato je veoma važno deci objasniti da je čitav život ravnoteža koja se postiže i primanjem poklona i darivanjem dragim ljudima.

Mališane treba ohrabriti da naprave spisak poklona koje žele da poklone svojim drugarima u vrtiću, učiteljicama, drugarima iz školskih klupa ili članovima porodice. To, naravno, ne moraju biti finansijski zahtevni pokloni, naročito ukoliko su deca mala, daleko je važnije podstaći kod njih kreativnost i maštovitost, kao i osećaj da u životu treba i davati, a ne samo uzimati.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here