Osuđenici mitrovačkog Kazneno-popravnog zavoda bave se poljoprivredom na zatvorskim parcelama, a posebno mogu da se pripreme za biznis uzgajanja kornišona, jer će im po odsluženju kazne KPZ i nemačka kompanija pomoći u otkupu proizvoda.
Tek što su se kombajni pogasili, a uspešna žetva pšenice na 260 hektara Poljoprivrednog dobra „Proleće“ u okviru Kazneno-popravnog zavoda privedena kraju, berba kornišona na zatvorskim parcelama u punom je jeku.
Za svoj rad osuđenici dobijaju simboličnu platu, a izuzev penzije, slede im i sva prava iz Zakona o radu, bezbednost i zaštita na radu i zdravstveno osiguranje.
Svi osuđenici angažovani u berbi kornišona imaju šansu za otpočinjanje sopstvenog biznisa po izlasku iz zatvora na osnovu zajedničkog projekta KPZ i nemačke nevladine organizacije „Help“, a plasman njihovih proizvoda garantuju KPZ i nemačka kompanija, kaže Alimpić.
Ovakav projekat u postupku resocijalizacije i postepenog prihvata, naglašava Alimpić, za sada u Srbiji realizuje jedino mitrovački zatvor.
– Berem kornišone već mesec dana, nekad radim prvu smenu, nekad drugu. Nije mi teško, ustajem inače rano ujutro, a ovde krećemo u zoru, već od pet da bi kornišoni bili sveži, a i da izbegnemo vrućine. Sve je bolje nego čamiti unutar zidova. Ovako malo izađem na svež vazduh, zaradim se, ne mislim ni o čemu – kaže S. S. (51), konobar iz Novog Sada, već petu godinu stanar mitrovačkog zatvora.
Do njega u špaliru vredno radi Zemunac K. R. (29), čiji se otac bavi poljoprivredom, a on će, kaže, konkurisati za dodelu sredstava za otpočinjanje sopstvenog biznisa u režiji KPZ.
– Što da ne, ionako ne znam čime bih se bavio kad za koju godinu odavde izađem. Radim ovde i nije mi loše, ponešto se i zaradi, za kantinu imam džeparac, a i vreme brže prođe, ovde ga svi imamo na pretek. Sa ocem sam pričao, krećemo u proizvodnju kornišona čim izađem, žena i deca me čekaju – kaže nam ovaj osuđenik.
Mada je do ove godine na 800 hektara zatvorske zemlje ratarstvo imalo prioritet, a ubiranje letine sa polja pod pšenicom, kukuruzom, ovsem, sojom i lucerkom donosilo milionsku dobit, u KPZ najavljuju radikalni zaokret ka povrtarstvu.
– Teška mehanizacija neophodna za ratarstvo stara je i u lošem stanju, a nabavka nove iziskuje ogromna finansijska sredstva. U narednim godinama sve više ćemo se orijentisati na povrtarske kulture i ulagati u sisteme za navodnjavanje – najavljuje Alimpić.
Svaka čast Alimpiću. Čovek je za primer. I treba iskoristiti maksimalan kapacitet zatvora i radnu snagu i zemlju. Od ergele, preko zemlje i farmi do restorana,hotela…. Samo napred!
PS: Treba nam još takvih ljudi u opštini a ne onih poput Vase PDV-a i bivšeg gradonacelnika.