Prevencija povišenog holesterola – kako prirodni lekovi i životne navike mogu doneti rezultate

0
94

Povišen holesterol odavno nije zdravstvena poteškoća “rezervisana” samo za stariju populaciju. Pod uticajem savremenog načina života i ishrane bogate zasićenim mastima, sve češće se i mladi suočavaju s ovim problemom. Upravo iz tog razloga važno je raditi na prevenciji.

Sprečavanje povišenog holesterola ne podrazumeva radikalne mere, već doslednost u malim, ali snažnim navikama. Prirodni lekovi, pravilna ishrana, kretanje, emocionalni balans su stubovi zdravlja. Kako da svom životu date pravac koji vodi ka vitalnosti i održite optimalne nivoe holesterola? Pročitajte.

Holesterol – neprijatelj ili upozorenje?

Holesterol je masna supstanca koja ima važnu ulogu u funkcionisanju organizma, jer učestvuje u sintezi hormona i vitamina D. Poznato je da bez holesterola ćelijske membrane takođe ne bi mogle normalno da se formiraju. Međutim, problem nastaje kada se poveća nivo holesterola, naročito tzv. lošeg (LDL) holesterola, koji se taloži na zidovima krvnih sudova, smanjuje njihovu prohodnost i povećava rizik od srčanih i moždanih udara.

Može se reći da najveća opasnost leži upravo u tome što povišen holesterol “ne boli” i ne daje jasne simptome. Često se otkrije tek kada je šteta već učinjena. Prevencija je zato dragocena, jer podiže svest o tome da imamo moć da delujemo na vreme.

Snaga prirode u službi zdravlja

Kada razmišljate o prevenciji, priroda je uvek mesto odakle treba krenuti. Postoje brojni prirodni preparati koji mogu doprineti regulaciji nivoa holesterola. Dakle, nema potrebe za agresivnim intervencijama i radikalnim promenama.

 Među namirnicama i preparatima koje su najdelotvornije izdvajaju se beli luk, omega-3 masne kiseline, kurkuma, đumbir, zeleni čaj i, naravno, jabukovo sirće. Ovi sastojci ne deluju kao lekovi koji često blokiraju funkcije, već kao saveznici tela koji ga podstiču da se samoreguliše. Prema tome, imaju sposobnost da vrate organizam u stanje balansa.

Redovno korišćenje biljnih dodataka može doprineti smanjenju nivoa LDL holesterola i povišenju HDL (dobrog) holesterola. Primera radi, ekstrakt artičoke podsticajno deluje na jetru i procese detoksikacije, dok beta-glukani iz ovsa vezuju holesterol u crevima i sprečavaju njegovu apsorpciju.

Jabukovo sirće kao prirodni saveznik protiv holesterola

Među najdostupnijim i najviše istraživanim prirodnim sredstvima u borbi protiv povišenog holesterola jeste upravo jabukovo sirće. Ovaj fermentisani eliksir sadrži esencijalne kiseline koje mogu doprineti smanjenju ukupnog holesterola u krvi, kao i triglicerida. Osobe koje koriste jabukovo sirće za holesterol mogu računati na razgradnju masnoća i njihovo izbacivanje iz organizma. Kako ima blago alkalizujuće dejstvo, ovo sirće ujedno doprinosi boljem radu jetre i eliminaciji toksina.

Preporučuje se redovna upotreba, i to idealno jedna do dve kašike razblažene u čaši mlake vode, pre obroka, kako bi se postepeno snizio nivo LDL holesterola i povisio nivo HDL-a. Efekti su najizraženiji kada je sirće deo šire promene životnog stila.

Dodajmo još i da jabukovo sirće podržava i zdravu telesnu težinu, ubrzava metabolizam, poboljšava varenje i doprinosi stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Sve to su faktori koji se posredno vezuju i za zdravlje srca.

Ishrana kao temelj prevencije

Promena u načinu ishrane je jedan od najefikasnijih koraka u borbi protiv holesterola. Važno je napomenuti da nije reč o dijeti, već o dugoročnom opredeljenju za namirnice koje su hranljive i ne oprerećuju organizam. Fokus treba da bude na vlaknima, zdravim mastima i namirnicama bogatim antioksidansima.

Voće i povrće, integralne žitarice, mahunarke i orašasti plodovi bi trebalo da čine osnovu jelovnika. Riba, naročito masna kao što su losos, skuša i sardina, bogata je omega-3 masnim kiselinama koje smanjuju nivo triglicerida i štite srce. Maslinovo ulje, avokado i semenke (chia, lan, bundeva) takođe su izvrsni izvori zdravih masti.

Važno je izbegavati trans masti, rafinisane šećere i brzu hranu. Ne samo zbog holesterola, već zbog celokupnog opterećenja koje ovakva ishrana stvara u organizmu. Hrana treba da bude lek, ne stresor.

Kretanje koje podsticajno menja hemiju tela

Fizička aktivnost je jedan od najprirodnijih načina da poboljšamo lipidni profil u krvi. Već 30 minuta umerenog kretanja dnevno može imati značajan uticaj na sniženje LDL i povećanje HDL holesterola. Hodanje, plivanje, joga, vožnja bicikla ili ples pokreću telo, pa i promene u krvnim sudovima.

Vežbanjem se poboljšava protok krvi, ubrzava metabolizam i podsticajno deluje na hormone koji regulišu apetit i raspoloženje. Ne treba zaboraviti da fizička aktivnost ima snažan efekat na sniženje stresa, što je takođe važan faktor za zdravlje srca. Redovno kretanje, makar to bila i svakodnevna šetnja, ima dugoročne zdravstvene benefite.

Upravljanje stresom i emocionalno zdravlje

Stres ima mnogo veći uticaj na nivo holesterola nego što se često priznaje. Kada smo pod konstantnim stresom, telo luči više kortizola, hormona koji može povećati nivo masti u krvi. Hronični stres je povezan sa povišenim LDL i sniženim HDL holesterolom, kao i povećanim rizikom od zapaljenskih procesa u organizmu.

Tehnike upravljanja stresom nisu luksuz, već potreba. Meditacija, tehnike dubokog disanja, šetnje u prirodi, razgovor s bliskim osobama, pisanje dnevnika, terapijski rad samo su neki od alata koji pomažu da se emocionalna ravnoteža održi, a organizam ostane otporan.

Redovne kontrole – saveznici prevencije

Bez obzira na sve prirodne metode i zdrav način života, redovne zdravstvene kontrole su neizostavan deo prevencije. Testovi krvi, merenje holesterola, proveravanje krvnog pritiska su jednostavne i dostupne metode koje mogu sprečiti ozbiljne komplikacije.

Prevencija nije odsustvo problema, već sposobnost da ih uočimo na vreme i reagujemo pametno. Zato ne treba izbegavati laboratorijske analize, već ih posmatrati kao deo brige o sebi.

Svaka promena u rutini, koliko god mala, ima potencijal dovede do napretka. Uvođenjem jabukovog sirćeta u dnevnu rutinu, zamenom rafinisanih masti zdravim, dodavanjem šetnje u raspored, već ste napravili prvi korak.

Holesterol se ne snižava čarobnim rešenjem, već doslednošću. Birajte svakoga dana bolja rešenja za sopstveno telo. U prevenciji povišenog holesterola nema instant uspeha, ali ima trajne koristi. Svaki dan u kojem ste učinili nešto dobro za sebe, zaista je dan u kojem ste dali srcu ono što mu pripada, a to je čist prostor da kuca bez tereta. Imajte uvek na umu da se zdravlje ne kupuje, već gradi, dobrim navikama i ljubavlju prema sebi.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO