Priča Snežane iz Pećinaca KOJOJ ŽIVOT ZAGORČAVA lokalni šerif Milorad Pantić Luki

0
1981

Snežani Maksimović iz Pećinaca, pre dve godine, službe te opštine srušile su žičanu ogradu oko imanja i poslale joj račun od milion dinara da to plati. Sada je na red došlo i rušenje druge ograde koju je ona, u međuvremenu, podigla. U mestu gde vedri i oblači Milorad Pantić Luki ovo nije prvi put da se neistomišljenici progone i kažnjavaju zbog svog političkog delovanja.

Iako su Pećinci mala opština koja na prvi pogled deluje kao mirno mesto u kom svako svakog zna, i svako je svakome spreman da izađe u susret i pomogne, život pojedinih stanovnika ovog mesta je sve samo ne jednostavan, a kao jedini razlog zbog čega im je svakodnevnica otežana je to što su odlučili da ne budu deo vladajuće partije. U mestu u kom lokalni šerif Milorad Pantić Luki vodi glavnu reč, i u kom je najveća stranka vlasti dala na upravljanje ovu opštinu, takav greh je nedopustiv. To je na svojoj koži, između ostalih, osetila i Snežana Maksimović, predsednica opozicione Stranke slobode i pravde u ovoj opštini.

Naime, ona je postala „zanimljiva“ predstavnicima lokalne vlasti onog momenta kad se učlanila u ovu opozicionu partiju i preuzela vodeću funkciju u njenom odboru. Ubrzo je njena dvorišna ograda postala glavna prepreka na putu prosperiteta ove male opštine. Priča oko rušenja žičane ograde dvorišta i letnjikovca, kako Maksimović kaže, nije se pokretala sve do 4. juna ove godine. Tačnije, sve do trenutka kada Snežana Maksimović postaje odbornica SSP u opštini Pećinci.

Rušenje je bilo zakazano za četvrtak, 5. septembra. Ipak, dodaje, ona je dan pre toga poslala molbu da se taj projekat obustavi.

Nisam dobila nikakav odgovor, ali s obzirom na to da smo najavili protest po pitanju mog slučaja i da su se pojavili republički i pokrajinski poslanici SSP, rušenja nije bilo. Na kraju smo mi, odnosno delegacija sa pravnicima, otišli u opštinu da bi nam se neko nadležan obratio kako da rešimo taj problem. Ipak, niko nije hteo da nas primi. Prvo nam je bilo rečeno da je načelnica na sastanku, i mi smo odlučili da je sačekamo. Posle sat vremena bilo nam je javljeno da je napustila zgradu”, izjavila je ona.

Maksimović kaže da je čitava priča oko rušenja ograde počela 2020. godine, kada je građevinski inspektor došao na njeno imanje i rekao joj je da mora da sruši letnjikovac i ogradu oko dvorišta, budući da nije imala dozvolu za njihovu gradnju.

Žalila sam se pokrajini, koja je uvažila žalbu zato što građevinski inspektor nije ispoštovao proceduru kako treba. Za to vreme sam planirala da podignem novih 40 metara u produžetku ograde oko imanja, dakle još jednu ogradu. Predala sam zahtev za dozvolu, koji se inače rešava oko pet dana, ali moj je stajao oko dva meseca”, kazala je ona.

Svakoga dana Maksimović je, kako kaže, pokušavala da sazna zašto joj nije stigla obična dozvola za izgradnju ograde. Tako je, na kraju, saznala da je njen zahtev namerno bio “u fioci”.

Oni su, da ne bi bili zaslužni za to što ne daju odgovor, dali direktoru “Puteva” da se izjasni da li je potrebno da platim neku taksu. Svaki dan sam proveravala o čemu se tu tačno radi, da bi mi jednog dana radnik iz “Puteva” kazao da im je inspektor rekao da se taj zahtev drži. Na kraju, odgovor je ipak stigao”, rekla je ona navodeći da je tada dobila dozvolu za izgradnju te ograde. Da bi se još jednom uverila u to, Snežana Maksimović je upitala nadležne da li sme da podigne ogradu, tačnije zidić od oko 90 centimetara visine. Ponovo dobila potvrdan odgovor. Prvog dana radova, dodaje, počeli su problemi koji još uvek traju.

Čim su počeli radovi, inspektor se pojavio i fotografisao podizanje tog zidića, zbog čega sam ponovo želela da proverim da li je sve u redu, i rečeno mi je u urbanizmu da jeste, iako je inspektor fotografisao moje dvorište. Posle nedelju dana, taj isti inspektor mi je saopštio da treba da obustavim gradnju zidića i da je otvorio nalog, kao i da sve moram da vratim u prvobitno stanje”, rekla je Snežana Maksimović.

Kako kaže, pre dve godine njena ograda je srušena, a za to je dobila račun od milion dinara. Navodno, neka privatna firma je izvodila radove rušenja ograde, a njoj je bilo naloženo da to plati.

Proverila sam koliko bi koštalo rušenje te ograde, i to bi izašlo oko 250-300 evra, a meni su naplatili 8.500 evra”, kazala je ona.

Na pitanje da li joj je poznato da se nešto slično dogodilo u njenom komšiluku, Snežana Maksimović rekla je da postoji slučaj u obližnjem selu da je čoveku presečena žičana ograda, navodno zbog toga što je previsoka.

Tom čoveku je isečena ograda navodno zbog visine od dva metra. Ipak, dovoljno je prošetati opštinom Pećinci da bi se jasno videlo da da 70 odsto ograda ima visinu od oko dva metra, što znači da niko nema dozvolu za to”, rekla je ona. Poštovanje zakona i propisa, na osnovu svega navedenog, definisano je na krajnje selektivan način. Preciznije, kako Snežana Maksimović kaže da u ovom slučaju očigledno ne postoji želja za poštovanjem zakona.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO