Mašina za pranje veša je jedan od najčešće korišćenih i najpraktčnijih kućnih aparata. Neverovatno puno nam pomaže i štedi vreme a da često i ne primećujemo koliko je zapravo korisna sve dok se ne pokvari i ostavi sav prljav veš da ga peremo ručno.
Veš mašine dizajnirane su tako da traju prilično dugo, desetak pa i više godina. Međutim, kao i svaki drugi uređaj, ni one nisu večne. U zavisnosti od toga kako ih koristimo i da li se pridržavamo uputstva proizvođača, pre ili kasnije doći će do nekog kvara i nepravilnog rada ili potpunog otkazivanja.
Naravno, to ne znači da je sve do nas, jer vek trajanja uređaja zavisi i od kvaliteta delova koji se u njega ugrađuju. U svakom slučaju, kada nastane kvar imamo dva rešenja – da potražimo majstora za popravku ili da kupimo nov uređaj. Obe opcije podrazumevaju određene troškove. Postoji i mogućnost da neke sitnije kvarove otklonimo sami ali u tom slučaju biće nam potreban odgovarajući alat i izvesno predznanje, kao i delovi za koje ćemo svakako morati da izdvojimo određena novčana sredstva. Ako kvar otklonimo sami popravka će nas svakako koštati manje.
U ovom tekstu osvrnućemo se na najčešće probleme koji se mogu javiti u radu mašine za pranje veša i na to kako se mogu rešiti.
#1 Veš mašina je prilično bučna tokom rada
Ovo je jedan od češćih problema u radu uređaja. U nekim slučajevima buku mogu da uzrokuju dugmad, žice od grudnjaka, metalni novčići ili neki drugi predmeti koji nisu izvađeni iz džepova naše garderobe pre nego što smo je ubacili u bubanj mašine. Sve što treba je da izvadite predmete iz bubnja nakon pranja i da svaki naredni put pre nego što ubacite veš proverite da slučajno nešto nije ostalo u džepovima jakni ili pantalona.
Takođe, može se dogoditi da buka dolazi od pumpe za vodu, posebno ako se na nju nahvata kamenac. Ovaj problem ako ste malo vešti verovatno možete i sami rešiti, zamenom pumpe. U zavisnosti od toga koji je model u pitanju razlikovaće se i način zamene. Najčešće će biti potrebno da skinete poklopac i jednostavno zamenite pumpu. Naravno, ako niste sigurni da li to možete uraditi sami, nemojte rizikovati i pozovite majstora.
Teži kvarovi čija je posledica buka pri radu mašine za veš vezani su za unutrašnje komponente kao što su motor ili kaiševi. Ove kvarove teško ćete rešiti sami i u tom slučaju najsigurnije je da se servisiranje i popravka svih modela veš mašina povere stručnom licu u servisu.
#2 Mašina za pranje veša “skače”
Sasvim je normalno da veš mašina vibrira u toku rada, ali kada počne da se pomera ili “poskakuje” to ukazuje uglavnom na lošu nivelaciju. Da biste rešili ovaj problem biće vam potrebni libela i ključ. Moraćete malo da oponašate majstora u kući, da se savijete i podesite nogare uređaja.
Postavite libelu na gornji deo veš mašine i blago se oslonite na nju odozgo kako biste ustanovili na koju stranu “kleca”. Uzmite ključ u ruke i na toj strani odvijte/zavijte nogar sve dok čvrsto ne legne na pod. Proverite da li libela pokazuje horizontalan položaj. Ukoliko to nije slučaj, nastavite da zavijate/odvijate nogare sve dok libela ne pokaže idealan položaj i dok svi nogari na mašini ne legnu čvrsto na pločice.
Ako je u pitanju nov uređaj, ne zaboravite da skinete osigurače, odnosno blokatore bubnja koji su tu da obezbede siguran transport uređaja. To takođe može dovesti do “skakanja” i “lupanja” mašine ali može izazvati i ozbiljna oštećenja.
#3 Mašina ne ispušta vodu
Najčešći uzrok ovog kvara je zapušen filter. Njegova funkcija i jeste da zadržava sitnu i krupnu nečistoću. Sve što treba da uradite je da odvijete filter, koji se obično nalazi ispod bubnja, u donjem desnom uglu prednjeg dela veš mašine, izvadite ga i očistite.
Kako vam se ovo ne bi ponovilo najbolje je da redovno čistite filter. Ne morate to raditi nedeljno, ali jednom mesečno ili u dva meseca bi svakako trebali da očistite filter. Između ostalog, filter koji se ne čisti dugo može ispuštati prilično neprijatan miris koji se može preneti na vašu garderobu i nakon pranja.
Međutim, ako i nakon čišćenja filtera mašina ne ispušta vodu kada završi pranje, uzrok kvara je začepljena odvodna cev. Da biste proverili da li je crevo začepljeno, pre nego što uradite bilo šta isključite uređaj iz struje. Zatim ručno ispraznite mašinu kroz vrata bubnja, a ako se ona ne mogu otvoriti, ispraznite je odvijanjem filtera. Pripremite krpe i posudu za skupljanje vode da se ne bi dogodilo da poplavite kupatilo. Nakon što ste se rešili vode, izvadite crevo i proverite da li je negde zapušeno. Ako jeste, jednostavno ga očistite i vratite u prvobitan položaj. Kada je problem sa dotokom ili odvodom vode, na mašini će se obično upaliti crvena lampica ispod ili iznad ikonice sa slavinicom.
#4 Vrata mašine se ne otvaraju nakon pranja
Ako se vrata bubnja na veš mašini ne otvaraju nakon pranja, za to postoje samo dva razloga. Prvi je taj što voda nije u potpunosti izašla iz bubnja pa sigurnosni mehanizam ne dozvoljava da se vrata otvore. Tada pustite kratak program pranja ili samo centrifugu i nakon što se ciklus završi trebalo bi da ste u mogućnosti da otvorite vrata bubnja. Zatim proverite da li je filter zapušen i ako to jeste, očistite ga.
Ako se vrata ne otvaraju i kada nema vode u bubnju, to može biti znak da je neispravan prekidač na vratima ili kontrolnoj ploči. Uređaj će sam signalizirati problem tako što će se uključiti određene lampice. Ukoliko je prekidač u pitanju, pozovite majstora da ga ispita i zameni.
#5 Bubanj se ne okreće
Kada se bubanj ne okreće to može biti znak ozbiljnog kvara. U najvećem broju slučajeva moraćete da pozovete servisera, posebno kada je u pitanju motor. Ako se bubanj okreće ali vam se čini da to radi sporo i da nema dovoljno snage, proverite koliko ste odeće stavili u njega. Motor ima svoj maksimalni moment i predviđen je da okreće određenu količinu veša a ne onoliko koliko vi možete da ugurate. Dakle, smanjite količinu veša koji perete u jednom ciklusu.
U svakom slučaju, preopterećenje negativno utiče na motor uređaja, ali i na druge delove pa ćete na taj način smanjiti radni vek mašine, možda i izgubiti pravo na garanciju, ukoliko je još u garantnom roku.
Ovo su najčešći kvarovi koji mogu da se dogode kada je mašina za pranje veša u pitanju. Većinu njih možete rešiti i sami, ali postoje i neki za koje biste obavezno trebali da pozovete servisere. Potrudite se da uređaj koristite prema uputstvima proizvođača kako bi vam duže trajao. A ako primetite prve znake nepravilnog rada, nemojte dalje koristiti mašinu. Odmah probajte da otklonite kvar ili pozovite majstora. Korišćenjem uređaja koji nepravilno radi možete samo izazvati još veće kvarove.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(Srbijanka Stanković)