Spomen-kompleks „Sremski front“ kod Šida ZARASTAO U KOROV

0
2599

Spomen-kompleks „Sremski front“ u Adaševcima kod Šida, gde se 12. aprila 1945, odigrala završna bitka u Drugom svetskom ratu, ovo leto kao i prethodnih godina, zaraslo je u korov.

Nepokošena trava, golublji izmet i prljava stakla na muzeju, iznikli korov između behatona, samo su deo zamerki Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, koji smatra da o ovom značajnom spomeniku ne može da se brine lokalna samouprava, već Ministrastvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Tako je kažu bilo do pre 11 godina.

Najveći problem predstavlja tekuće održavanje, pa iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, na svaka tri meseca šalju izveštaj Ministarstvu da je vreme da se nešto preduzme.

Obrasla trava svuda, pa čak i ona koja izlazi iz ploča sa imenima žrtava, ružna je slika sa kojom se susreću posetioci. Lokalna samouprava već deceniju održava kompleks, a mi ih stalno upozoravamo da je zapušteno, da trava treba da se pokosi i da se uredi zelenilo. Oni se angažuju samo oko godišnjice obeležavanja u aprilu i do sledećeg ništa – kaže Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.

Mada je spomeničko obeležje uz auto-put Beograd – Zagreb, kojim godišnje prođe više od pola miliona vozila, retko ko svrati i poseti ga. Primera radi, kada je Spomen-kompleks 1988. otvoren, za prvih godinu dana bilo je više od 200.000 posetilaca, a tokom prošlog meseca samo 20! U Turističkoj organizaciji Opštine Šid kažu da je 2019, bilo ukupno 3.000 posetilaca, prošle zbog pandemije veoma malo, a ni ove godine nije bolje.

Muzej koji je kružnog oblika, ima otvoren centralni krov, pa golubovi prave najveći problem sa izmetom na izložene eksponate. Ni danas ovde nema noćnog čuvara, ni video-nadzora posle pljačke Muzeja pre šest godina.

Tada su lopovi ušli kroz otvoren krov, spustile se niz lance, otvorili vitrine i uzeli tri automata, od kojih je jedan imao vrednost oko 20.000 evra. Oružje još nije pronađeno, a vitrine u kojima je bilo još su prazne – kaže naš izvor upoznat sa ovim slučajem. – Na samom ulazu u „Sremski front“ iz pravca Šida, postoji samo jedan skroman putokaz. Ništa više, kao da se neko stidi da postavi pano i obavesti putnike kako se stiže do ovog istorijskog mesta, koje kao da izumire.

Spomen-kompleks „Sremski front“ izgrađen je u Adaševcima na 29 hektara, sa spomeničkim delom koji se prostire na šest hiljada kvadrata. U Aleji izginulih ratnika sahranjeno je 13.000 naših boraca, 1.100 pripadnika Crvene armije, 623 borca bugarske Narodne armije i 163 Italijana pripadnika brigade Italija, koja je učestvovala u ovoj epopeji.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(S. Kostić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here