Mada je izglasavanje odluke lokalne mitrovačke skupštine o uvođenju statusa roditelja-negovatelja, čime se omogućava da roditelji koji se brinu o deci sa invaliditetom dobiju finansijsku i socijalnu podršku, deo opozicionih stranaka očigledno nije zadovoljan ovim potezom.
Reč je o odbornicima odborničke grupe „Mitrovica protiv nasilja“ čiji je nosilac liste na proteklim lokalnim izborima bio narodni poslanik Đilasove stranke (SSP) Đorđo Đorđić. Bez obzira na činjenicu da je odluka naišla na nepodeljenu podršku lokalne, pa i šire javnosti, kao i podršku ostalih opozicionih pokreta, odbornica „Mitrovice protiv nasilja“ u mitrovačkoj skupštini Tatjana Stevanović, uz podršku narodnih poslanika ove liste Irene Živković i Đorđa Đorđića, obratila se medijima sa izvesnim primedbama na ovu odluku.
„Podneli smo amandman na ovu Odluku jer smatramo da se njome, ovako kako je koncipirana, krši zakon, u prvom redu pravo deteta na obrazovanje. Ovom Odlukom uslovljavaju se roditelji da dete ne sme da pohađa ni predškolsko ni školu da bi dobili finansijsku pomoć grada. Navedeno je u Odluci i da dete ne sme da pohađa čak ni boravak. Dakle, finansijsku pomoć mogu da dobiju samo ako se potpuno isključe iz društva. To se kosi sa svim zakonima i svim deklaracijama o pravima deteta koje je naša država ikada potpisala”, istakli su oni.
Prema njihovim rečima, u amandmanu navode da se finansijska pomoć koja se predlaže ne sme kositi ni sa jednom uslugom socijalne zaštite koju dete i roditelj već ostvaruju i ne sme je nikako poništavati jer su prosto različite kategorije. Osvrnuvši se na primedbu Đilasovih odbornika, gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović kaže:
„Svestan sam da će biti negodovanja, ali to je deo skupštinskog života. Ostavićemo drugima da procenjuju da li je ovo dobro ili ne, ali za ono što smo radili svi zajedno mislim da smo uspeli da rešimo vruć krompir„, rekao je Nedimović, dodajući:
„Ova odluka se odnosi na roditelje koji žive sa detetom sa smetnjama koje je potpuno zavisno od nege drugog lica, sa telesnim oštećenjima od 100 procenata ili je zbog održavanja života neophodan medicinski tretman za koji je roditelj osposobljen. Nijedno drugo pravo takvih roditelja se ne ukida ovom odlukom.“
S obzirom na obrazloženje, može se zaključiti da deo odbornika očigledno nije adekvatno shvatio odluku gradske skupštine ili je pak zbog jeftinih političkih poena želeo da poentira na ovoj temi. U svakom slučaju, takvo ponašanje im ne služio na čast jer na neki način, pokušava da baci mrlju na potez mitrovačke skupštine koji bi mogao samo da bude primer i za druge lokalne samouprave u Srbiji.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(M. Milivojević)