Zašto su za organizam važne OMEGA 3 i OMEGA 6 masne kiseline

0
3375

Omega 3 i omega 6 masne kiseline spadaju u polinezasićene masne kiseline i veoma su bitne za organizam. Ove kiseline treba unositi putem hrane jer su esencijalne, a čovekov organizam ne može sam da ih sintetiše.

PIŠE: Snežana Simić, nutricionista – dijetetičar

Predstavnici porodice omega 6 masnih kiselina su linolna i arahidonska kiselina. One snižavaju nivo ukupnog i LDL holesterola, ali donekle snižavaju i HDL (dobar holesterol), i to je u suštini nepoželjan efekat i zbog toga je njihov dnevni unos ograničen.

Linolna kiselina se nalazi u biljnim uljima kao što su ulje noćurka, šafranike, suncokreta, soje, kukuruznih klica i ulju pšeničnih klica. Arahidonska kiselina se pretežno nalazi u mastima životinjskog porekla (maslacu, salu,  svinjskom mesu, konjskoj masti ).

Predstavnik porodice omega 3 masnih kiselina je alfa-linolenska kiselina. U ovoj grupi se nalaze i nezasićene masne kiseline ulja morskih riba takozvana marinska ulja.

Alfa-linolenska kiselina je široko rasprostranjena u prirodi. Prisutna je u uljima lana, konoplje, soje, pšeničnih klica, peršunovom listu, nani i nekim vrstama kupusa. Takođe se nalazi u bundevskom, lanenom i čia semenu, kelju, karfiolu, brokoliju i orasima.

Životinjske masti sadrže male količine ove kiseline, osim konjske masti. Male količine nalaze se i u uljima morskih životinja (sardina).

Marinska ulja snižavaju nivo triglicerida u krvi, ali mogu dovesti do neželjenog porasta LDL holesterola. Pozitivno dejstvo je što povećavaju nivo HDL holesterola. Marinska ulja mogu da deluju i blago hipotenzivno, smanjuju sklonost zgrušavanju krvi, povećavaju mogućnost za stvaranje kamenca u žučnoj kesi i zbog toga se unos ovih ulja ograničava.

Marinska ulja se nalaze u ribama Atlanskog okeana i severnih mora i u plavoj ribi Jadranskog mora. Značajne količine se nalaze u uljima kita, bakalara, haringe, skuše, girica, papalina, tune i lososa. Od rečnih riba ova ulja u najvećoj količini nalaze se kod štuke, smuđa, tolstolobika i jezerske pastrmke.

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here