Kako uspostaviti acido-baznu ravnotežu u organizmu?

0
2118

Svima nama je poznato iz iskustva da neke namirnice dovode do kiselosti organizma, a druge namirnice smanjuju kiselinu. Veoma je bitno da se uspostavi acido-bazna ravnoteža organizma, tako što ćemo paziti da odnos između acidirajućih i alkalizirajućih namirnica u našem jelovniku bude odgovarajući.

PIŠE: Snežana Simić, nutricionista – dijetetičar

Namirnice se međusobno razlikuju prema proizvodima koji nastaju posle njihove razgradnje u organizmu, odnosno prema uticaju na pH krvi i mokraće. Namirnice koje pretežno sadrže katjone, povećavaju alkalnu rezervu u krvi i to su alkalizirajuće namirnice(bazne). Namirnice u kojima preovlađuju anjoni povećavaju kiselost organizma i takve namirnice su acidirajuće(kisele). Samo mali broj namirnica su neutralnog dejstva.

Održavanje acido-bazne ravnoteže je bitno zbog normalnog funkcionisanja organizma, kao i očuvanja zdravlja. „Zapadnjački“ način ishrane često narušava tu ravnotežu i kao rezultat može da dođe do pojave hronične metaboličke acidoze, koja dovodi do poremećaja funkcija organizma. Mnoge studije ukazuju da zakišeljavanje organizma dovodi do bolesti kao što su dijabetes, kardio-vaskularna oboljenja, osteoporoza, kao i neke vrste kancera.

Jako acidirajuće dejstvo imaju uglavnom namirnice životinjskog porekla: jaja, fermentisani sirevi, majonez i umaci, riba, meso i mesni proizvodi, mast, rafinisana ulja, beli šećer, gazirani sokovi.

Namirnice koje su srednje acidirajućeg dejstva su jezgrasto voće, leguminoze (pasulj, bob, sočivo, grašak), žitarice, brusnice, šljive, masline, kvasac, crni čajevi, alkohol, kafa, čokolada. Belo brašno i proizvodi od belog brašna produkuju jače kiseline od integralnog brašna.

Jako alkalno dejstvo imaju avokado, cvekla, krompir, šargarepa, spanać, zelena salata, suvo voće, limun,brokoli, pomorandža i kivi.

Srednje alkalno dejstvo: badem, kokos, kravlje mleko, fermentisani mlečni proizvodi, voćni jogurt, beli sir, pavlaka, kajmak, voće, crni luk, pečurke.

Termičkom obradom alkalizirajuće namirnice kao što su voće i povrće, postaju acidirajuće, ako se prekuvaju i ako se pripremaju sa uljem. Preporučuje se da se na jelovniku nalaze pretežno namirnice koje imaju alkalno dejstvo, ali naravno ne treba izbaciti iz ishrane ni namirnice sa kiselim dejstvom.

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here