„NAŠLI mu oca kojeg je sahranio pre tri godine!“ ODVODNJAVANJE – šišanje građana, milom ili silom!

0
4380

Naknade za odvodnjavanje i ove su godine napravile haos, pošto su računi, zbog nesređene evidencije, stigli čak i ljudima koji su odavno preminuli. Računa se da su na više od milion adresa građana u Srbiji pristigla rešenja za plaćanje naknade za odvodnjavanje, u ukupnoj vrednosti od oko dve i po milijarde dinara. Ova naknada, sama po sebi, izaziva revolt građana kojima nije jasno „šta im se to odvodnjava“ i zašto namet mora da se plati odjednom.

Negodovanja građana su brojna, neki se žale što su dobili namet, a žive u urbanim sredinama gde već ovo plaćaju kroz održavanje atmosferske kanalizacije. Drugi se žale na kvadraturu zemljišta, jer im je obračunato više nego što treba. Treći opet kažu da idu u „Vode Vojvodine“ da provere kada im je predak naprasno oživeo.

– Zvao sam „Vode Vojvodine“ da pitam gde su pronašli mog oca. Sahranio sam ga pre tri godine, a zemlju nisam nasledio. No, račun od oko 4.000 dinara je stigao na njegovo ime i moju kuću. Po njihovom tumačenju ja sam kriv što oni nemaju sređenu evidenciju i treba da to ispravim, odnosno uradim njihov posao – izjavio je izvesni Nedeljko K.

Građani su dobili rok od 15 dana da uplate naknade, a onda sledi kamata, a prava na žalbu nema. Rešenja o odvodnjavanju dobili su i građani koji nisu vlasnici zemljišta. Petar Boca prodao je voćnjak sa vikendicom još pre nekoliko godina.

– Dobio sam u maju ove godine rešenje po kome treba za odvodnjavanje za voćnjak koji više nije u mom vlasništvu da platim 2.680 dinara. Poslao sam im svu dokumentaciju u kojoj se da vidi da nemam nikakve obaveze prema tom voćnjaku i vikendici. Nisam ništa platio i onda mi je stiglo rešenje kako je moja žalba osnovana. No sada su mi opet poslali novo rešenje da sam dužan 3.222 dinara – ogorčen je Petar Boca.

Da ni do sada nije postojala baš savršena „saradnja“ po pitanju punjenja budžeta naknadom za odvodnjavanje, koju plaćaju vlasnici kuća, odnosno građevinskog zemljišta na kome su one sagrađene, kao i vlasnici poljoprivrednog i šumskog zemljišta, pokazuju i zvanični podaci budžeta.  Iako su vlasnici poljoprivrednog zemljišta dobili ubedljivo najveće naknade za odvodnjavanje, koje su različite od jednog do drugog regiona, poseban „udar na džep“ dobili su vlasnici kuća, koji za skromne okućnice treba da plate po nekoliko hiljada dinara.

– Imamo vikendicu od 36 kvadrata podignutu na 13 ari placa – žali se građanin koji je želeo da ostane anoniman – Stiglo nam je rešenje za naknadu za odvodnjavanje na 1.610,83 za ovu i još toliko za prošlu godinu. Sada treba odjednom da od male penzije uplatim 3.222 dinara, jer na rešenju piše da se plati u roku od 15 dana. Inače, prete kamatama i prinudnom naplatom. Ne znam zašto i ovo ne bismo mogli da platimo na rate, kao što plaćamo porez na imovinu.

Naknade za odvodnjavanje, koje u proseku iznose oko 1.200 dinara po hektaru na godišnjem nivou, ne šalje više Poreska uprava nego „Vode Vojvodine“, a dodatni haos unosi i obaveštenje o dugu iz prethodnog perioda koje stižeo u istoj koverti sa naknadom. U njemu se ne navodi ni period iz kog potiče dug niti koji pojedinačni iznosi čine ukupni dug.

„Vode Vojvodine“ su saopštile da ne poseduju evidenciju o uplatama, pa zahtev za osporavanje duga, obveznici mogu podneti samo ukoliko imaju uplatnice iz tog perioda.

– Rešenja smo izdali u skladu sa podacima preuzetim od Republičkog geodetskog zavoda – objašnjavaju iz ovog preduzeća zašto rešenja stižu i pokojnicima ili bivšim vlasnicima.

Kako navode iz „Voda Vojvodine“, od Poreske uprave preuzet je iznos duga i kamate.

– Poreska uprava nije imala obavezu da građane obaveštava o dugu, kao što je ni mi nemamo, ali je za građane bolje da znaju da dug postoji i da kamata ide – kažu iz „Voda Vojvodine“.

– Prihodi ostvareni od naknada za vode, dakle i od naknade za odvodnjavanje, koriste se za finansiranje poslova od opšteg interesa u oblasti upravljanja vodama. A, to su uređenje vodotoka i zaštita od štetnog dejstva voda, uređenje i korišćenje voda, zaštita voda od zagađivanja, izgradnja održavanje i upravljanje melioracionim sistemima, izgradnja, održavanje i upravljanje regionalnim i višenamenskom sistemima – objašnjavaju u Direkciji za vode, dodajući:

– Sredstva ostvarena od naknada za vode, upotrebljena su za finansiranje izgradnje višenamenskih brana, izgradnju i rekonstrukcije objekata za snabdevanje vodom za piće i sanitarno-higijenske potrebe, postrojenja za pripremu vode za piće, magistralnih cevovoda i rezervoara, izgradnju i rekonstrukciju objekata za sakupljanje, odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda i zaštitu voda od zagađivanja. Sredstva su upotrebljena i za uređenje vodotoka i vodnih objekata za zaštitu od poplava, za održavanje objekata za odvodnjavanje, uređenje vodotoka i zaštitu od poplava, erozije i bujica, sprovođenje odbrana od poplava, izradu planskih dokumenata za upravljanje vodama, izradu tehničke dokumentacije za vodne objekte, kao i ostalih poslova od opšteg interesa.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(M. M.)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here