Kofein se danas masovno konzumira na svakodnevnoj bazi kako bi se razbudili, povećali koncentraciju i fokus. S obzirom da se kofein u velikoj meri danas upotrebljava, često se o njemu piše, rade se razne studije i ima mnogo informacija o njemu, a pri tom nisu sve tačne.
Kofein spada u aditive. Može da bude prirodan(izdvajanje iz biljke), a takođe se pravi i u laboratoriji veštačkim putem.
Kofein spada u stimulanse centralnog nervnog sistema. Kofein se danas najčešće koristi u svrhu odlaganja sna, što može da izazove posle nekog vremena ozbiljne probleme, pošto nijedan napitak ne može da nadoknadi kvalitetan san.
Kofein prirodno može da se nađe u preko 60 biljaka, a najpoznatije su kafa, čaj i kakao. On se ne nalazi više samo u ovim napitcima i čokoladi, već se dodaje i u mnoge druge industrijske proizvode. S obzirom na njegovu široku rasprostranjenost u slatkišima, grickalicama i sokovima, u poslednje vreme se ispituje i kako kofein utiče na decu i adolescente.
Svetska zdravstvena organizacija smatra da unos kofeina treba ograničiti na 400 miligrama dnevno. Jedna mala šoljica kafe može da sadrži od 100-200 miligrama, čaj od 25-120 miligrama, koka kola do 90 mg, čokolada do 10 mg.
Posle konzumiranja kofeina, on dospeva u krv nakon 45 minuta. Molekularno je sličan adenozinu, supstanci koja se prirodno nalazi u svakoj ćeliji u organizmu. Kako dan odmiče adenozin nas prirodno smiruje, usporava i uspavljuje. Ali kofein odlično oponaša adenozin i priključuje se u adenozinske receptore pa zbog toga adenozin ne može da radi svoj „posao“ i zato kada popijemo neki kofeinski napitak, osećamo se budno.
Ukoliko se prekorači dnevna bezbedna doza unosa kofeina, može doći do nesanice, nervoze, drhtavice, dijareje, ubrzanog rada srca.
Međutim do ovih simptoma neće doći ukoliko se poštuju preporuke za bezbedan dnevni unos. Nema ništa loše u tome da popijete poneku šolju kafe u toku dana, ali izbegavajte da ostajete noću budni uz pomoć ovog napitka.
Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050