Odrasli i kozmetika za bebe – da li je to pametan izbor?

1
1511

Mnogi odrasli u nedostatku kozmetike koja je za osetljivu kožu kupe i koriste nešto što je za bebe. Često se misli da sve što odgovara veoma osetljivoj bebećoj koži nikako ne može štetiti koži odraslih. Oni najčešće posegnu za kozmetikom beba kada im koža ili kosa veoma burno odreaguju na neki od preparata koji inače koriste.

Iako se za većinu bebećih proizvoda ispostavi da ne štete koži, važno je napomenuti da je velika verovatnoća da nijedan od njih neće ni naročito pomoći u saniranju bilo kakvog problema.

Šta je to, onda, što se očekuje od kozmetike za bebe? Zašto se često čuje da je neko odlučio baš nju da koristi, umesto preparata za odrasle? Šta pokazuje iskustvo – da li je bebi kozmetika baš toliko korisna i zdrava kao što se misli? Evo nekih stvari o kojima se retko piše.

Neagresivnost kozmetike za bebe

Apsolutno je jasno da je bebi kozmetika kreirana za bebeću kožu i s obzirom na to, ona ne sme biti agresivna. Ova kozmetika treba da podmiri kožu koja je mlada, a ona je sama po sebi veoma lepa, potrebna joj je samo podrška i uglavnom sredstva koja će pomoći da ona bude očišćena.

U tom smislu, ako očekujete da će ova kozmetika biti blaga, to je izvesno. Ona može poslužiti da se njome koža očisti, bez bojazni da će na bilo koji način biti iziritirana. Kada kažemo poslužiti, onda mislimo na pojedinačne trenutke, kada je koža posebno osetljiva ili kada nemamo nijedno drugo sredstvo pri ruci.

Ipak, za stalnu upotrebu, kozmetika za bebe može biti nedovoljna. Nekome, ko na primer kuburi sa masnom kožom ili ima malo više fizičkih napora tokom dana, više se prlja, ova kozmetika neće biti baš odgovarajuće sredstvo koje može zameniti kozmetiku za odrasle. Njena moć čišćenja, kao i hidriranja, prilagođena je potrebama deteta, to jest bebe. Samim tim, kao prva pomoć da, ali kao stalno sredstvo nege, ona neće biti dovoljna.

Bezbednost kozmetike za bebe

Iako na kratko neće naštetiti koži, nemojte se iznenaditi ako saznate da bebi kozmetika na malo duže staze može čak i naštetiti koži odraslog čoveka. Nije sva bebi kozmetika podjednako kvalitetna. Mnoge od tih linija nisu zdrave kako za bebe, tako i za odrasle. Pre svega se govori o štetnim sastojcima u kozmetici, kao što su sulfati, parabeni, parafin, petrolej i talk.

Parabeni

Sastojci kao što su parabeni su konzervansi koji uglavnom služe da bi povećali trajnost kozmetike. Oni sprečavaju i razvoj bakterija u samom proizvodu. Uprkos njihovoj korisnoj ulozi, maltene se svake godine polemiše bar jednom o tome koliko su ti sastojci štetni za kožu, naročito kožu beba. Smatra se da neki od njih kada uđu u kožu oponašaju estrogen u organizmu i zato doprinose raznim hormonskim disbalansima, koji mogu sa sobom povući ozbiljne probleme.

Sulfati

Neke od studija pokazuju da sulfati na duže staze isušuju kožu i doprinose pojavi raznih kožnih neprijatnosti, to jest različitih vrsta dermatoze. U tom smislu, takva kozmetika za bebe nije preporučljiva ni bebama, a ni odraslima. Zato se može desiti da ona preterano isuši kožu odraslih ljudi, stvarajući brojne iritacije, koje mogu voditi i do nekih kožnih bolesti.

Parafin i petrolej

Majke vrlo često na bebinu kožu mažu kreme koje sprečavaju da mokraća dolazi u dodir sa kožom, dok je dete u pelenama. Ove kreme su uglavnom masne, a većina od njih ima u sebi parafin i petrolej. Ovo su derivati nafte, veoma su jeftini na tržištu i puno bebi proizvoda ih ima. Oni vrlo dobro zatvaraju pore i sprečavaju da u njih uđu bakterije. Ipak, pitanje je koliko se tih naftnih derivata preko kože nalazi u krvotoku i koliko oni štete organizmu. Za njih se čak tvrdi da su kancerogeni. Pri tom, veoma se teško ispiraju. Čak i kada ih operemo, većina toga ipak ostane na koži.

Odrasli veoma često pogrešno smatraju kako su ove masne kreme hranljive za kožu. Naprotiv, one zatvore pore, ne daju im da dišu i sa njima odrasli rizikuju pojavu akni, budući da bakterije bivaju zarobljene.

Talk

Talk je usitnjeni mineral koji u sebi može sadržati opasna, kancerogena jedinjenja azbesta. Njih prilikom mineralizacije stena nije moguće potpuno ukloniti, zato se smatra da ni takl ne bi trebalo da bude u upotrebi kada je u pitanju nega beba. On, naime, može da se udahne, tako da male količine dospeju u pluća. Ako se to često ponavlja, onda posledice mogu biti ozbiljne.

Kako bebe, tako ni odrasli ne bi trebalo da ga koriste, iz istog razloga.

Kvalitetna kozmetika za bebe

Pitanje koje se sada spontano nameće, jeste: Čime negovati bebinu kožu, budući da je mnogo sastojaka koji su štetni? I da li dolazi u obzir da se odrasli uopšte neguju kozmetikom za bebe?

Bebinu kožu treba negovati probranim proizvodima, sa deklaracijom da su prirodni, koji su dermatološki testirani i hipoalergeni. Mana ovakve kozmetike može biti kraći rok trajanja, a veća cena. Kupujte manja pakovanja, kako biste uštedeli.

Pokazalo se da ni ovi sastojci neće biti opasnost ako se kozmetika koja ih sadrži ne koristi svakodnevno. U tom smislu, ne može se ništa loše desiti ako s vremena na vreme upotrebite neku kremu za koju vidite da pomaže, iako ima „loše sastojke”. Samo je nemojte upotrebljavati konstantno. Trudite se da pronađete zdravije, prirodnije alternative. Može pomoći i medicinska kozmetika.

Još neki sastojci bebi kozmetike koji nisu uvek za odrasle

Neki od sastojaka u dečijoj kozmetici veoma su korisni za kožu beba, a na primer za odrasle nikako nisu. Tu spadaju brojne kreme, koje se kod beba koriste protiv ojeda i iritacija. Ove kreme, koje se koriste za bebeću intimnu regiju neki takođe nanose na lice. Kreme protiv iritacije i crvenila imaju u sebi cink. Cink služi da umiri iritaciju, otkloni crvenilo i da kožu ponovo dovede u određeni balans.

Ipak, takva krema, ukoliko nema problema na koži odraslog čoveka, može izazvati suprotan efekat. Ona može preterano isušiti kožu i doprineti nekoj vrsti iritacije ili kožnog oboljenja.

Dakle, ako postoji problem na koži, u vidu neke neprijatnosti, kao što su razne vrste bubuljica, ovakva krema može da posluži. U suprotnom, nikako je ne bi trebalo koristiti u svakodnevnoj nezi.

Parfemi u kozmetici za bebe su mnogim roditeljima ponekad neodoljivi. Neki odrasli prelaze na njih baš zato što lepo mirišu. Ipak, velika je istina da su parfemi i mirisi mineralna ulja, opet derivati nafte, i da oni i te kako mogu biti štetni za organizam. Pominju se često dečja oboljenja kao što je astma.

Miris nekada može biti veoma intenzivan i iritirati nežan dečiji aparat za disanje. Mirisi mogu iritirati kožu sklonu alergijama, kako kod beba, tako i kod odraslih.

Da zaključimo.  Ne može bebi šampon ili krema zameniti proizvode koje ste dosad koristili. Oni mogu pomoći u nekim situacijama, ako postoji neki problem koji bebi kozmetika može otkloniti. Zabluda je da kozmetika koja se praktikuje za negu kože mališana ima sve da podmiri kožu odraslih, zato je i ne treba uvrstiti u svakodnevnu negu, bez obzira na njen predivan miris.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Srbijanka Stanković)

1 COMMENT

  1. Kao majka koja koristi kozmetiku za bebe zbog osetljive kože, slažem se da bebi kozmetika može biti blaga i poslužiti za pojedinačne trenutke čišćenja kože bez iritacija. Međutim, za stalnu upotrebu neće biti dovoljna i može na duže staze čak naštetiti koži ako se koristi nekvalitetna kozmetika sa štetnim sastojcima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here