Prednosti i mane ŽIVOTA U ZAJEDNICI: Da li je odvajanje uslov KVALITETNIJEG porodičnog života?

0
1277

Teško je diskutovati na temu života u zajednici a ne dotaći se geografskog područja u kome živimo, jer ono nameće izvesne sociološke i kulturološke običaje koji se prenose sa kolena na koleno. Život na Balkanu često podrazumeva koegzistenciju nekoliko generacija na istoj adresi, a neretko i u istom prostoru.

Uzimajući u obzir istorijska dešavanja i često surove životne uslove i prilike, zajednica kao takva je zaista bila neophodna u velikom broju slučajeva. Ipak, ta vremena su davno prošla i vreme je da se u budućnost zakorači trezveno i samostalno, kako bi mlade porodice imale priliku da se ostvare na svakom željenom polju.

Skupe prednosti

Prednosti zajedničkog života se uglavnom ogledaju u materijalnom aspektu, odnosno deljenju životnih troškova. Na taj način, mladi parovi ne moraju da odvajaju novac za kiriju i samostalno plaćanje računa, a često računaju i na to da će uvek neko moći da pripomogne u čuvanju dece. Međutim, ova prednost je ujedno i nedostatak i često se poneki ustupci preskupo plaćaju. Mir i samostalnost u donošenju odluka nemaju cenu. Takođe, dešava se da se parovi previše opuste, te od biološke porodice očekuje da zadovolji sve njihove potrebe. Takav stil života ne ostavlja prostora za dalji razvoj partnerstva jer ne dopušta sticanje novih životnih iskustava. Samostalno rešavanje problema povećava nivo autonomije ličnosti, a samim tim i nivo lične slobode.

Manjak prostora

Svaka porodica je jedinstvena i posebna na svoj način i teško je porediti njihovu međusobnu dinamiku. Možda je teško za poverovati, ali postoje i zajednice koje funkcionišu, i to zapravo, ne samo za komšije i rodbinu. Ipak, kao što pretpostavljate, u manjini su. Nedovoljno prostora za sve članove zajednice je čest problem koji ima potencijal da uzrokuje neprestane razmirice. Stoga ne čudi što mladi bračni parovi traže svoje mesto pod suncem i njihov izbor je često prvoklasna novogradnja koja im omogućava samostalni rast i razvoj, daleko od zanovetanja i svakodnevnih netraženih saveta i komentara. Želja za mirom i slobodom je normalna faza razvoja bračne zajednice, u cilju produbljivanja odnosa.

Uplitanje roditelja

Hoće li se roditelji mešati u brak mladenaca zavisi pre svega od mladog para, odnosno njihove zrelosti i mentalnog sklopa. Postavljanje granica u zajednici može biti vrlo teško, a nekada i nemoguće ukoliko roditelji nisu zrele ličnosti i nisu u stanju da sagledaju sami sebe. Jednostavno rečeno, što je više osoba u jednačini, potencijalno je i više nerešenih unutrašnjih konflikata koji mogu rezultirati pokušajima roditelja da kontrolišu bračni život svoje dece. U normalnim uslovima, mladi parovi treba da završe proces osamostaljivanja od roditelja, ali da pritom zadrže dobar odnos sa njima, što je istovremeno važno i vrlo korisno za biološku porodicu. Samostalan život može da pomogne u tome.

Deca, bake i deke

Zajednički život, bez obzira na ogromnu, bezrezervnu ljubav koju deca dobijaju od bake i deke s kojima živi, može da prouzrokuje zbunjenost u njihovim misaonim procesima. Odnosno, često se dešava da deca dobijaju različite poruke od svih odraslih u kući. Recimo, ako majka ima čvrst stav prema izradi domaćih zadataka i govori da je škola važna, a baka kaže da škola uopšte nije bitna, dete će biti zbunjeno jer ne zna kome da veruje. Osim toga, u slučaju neusaglašenosti roditelja i baka i deka, kod dece se javljaju problemi lojalnosti. Nažalost, nije retko da se deca dovode u situaciju gde su prinuđena da biraju kome i čijem mišljenju da se priklone. Ovakvi problemi mogu da uspore njihov normalan razvoj.

Sloboda za sve

Život sa više osoba, pa makar to bili i ljudi koji su nam na različite načine važni i koje volimo, može da bude okidač za česte sudare različitih želja, mogućnosti i potreba. Uvreženo je mišljenje da u višegeneracijskim porodicama najviše ispašta mlađi par, ali ni bake i deke nisu uvek pošteđene. I u njihovom slučaju se postavlja pitanje ličnog razvoja jer su zatrpani obavezama oko unučadi u dobu u kojem treba da žive mirno i bez stresa, a možda i ostvare neke svoje nekadašnje težnje.

Kvalitetan porodični život zavisi od mnoštva faktora, ali su samostalnost, mir i sloboda odlučivanja verovatno među najvažnijima, pa dajte sebi vremena da razmislite pre odluke o životu u zajednici.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Ljiljana Bugarin)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here