Najčešći problemi intimne regije kod dece i kako se izboriti sa njima

0
2000

Higijena intimne regije kod dece je tema o kojoj se ne priča mnogo. Iako su u praksi svi problemi koji se javljaju usled različitih infekcija ili osipa lako rešivi, ako se zakasni sa reakcijom može doći do izvesnih komplikacija koje mogu izazvati trajne posledice. Zato je veoma važno da roditelji još od prvih bebinih dana posebnu pažnju posvete intimnoj higijeni svog detata.

Ukoliko se javi neki problem, da biste izbegli neprijatnosti potrebno je da se odmah obratite pedijatru koji će vam predložiti odgovarajuću terapiju. U nastavku teksta pročitajte par korisnih informacija o tome kako treba postupiti ukoliko primetite da vaše dete ima neki problem u predelu intimne regije.

Fimoza kod dečaka

Nega intimne regije kod dečaka mora da bude svakodnevna. Problemi kod dece kao što je fimoza su relativno česta pojava. Fimoza je suženje kože prepucijuma, tj. kožnog nabora koji prekriva vrh dečakovog polnog organa.

Higijena i nega intimne regije treba da bude jednostavna i ne van onih uobičajenih rutina, pogotovu ako je reč o kožici koja je slepljena. Nije potrebno da se kožica prevlači neprirodno i snažno, jer na taj način možete izazvati povredu. Kožicu je potrebno blago povlačiti do granice koju ona sama dozvoljava, ali nikako preko nje.

Nasilna i bolna povlačenja, kao i krvavljenje pri povlačenju dovode do traume deteta, a neretko i do nekog neželjenog efekta. Proces razdvajanja kožice je postepen, samo je bitno da tokom presvlačenja i kupanja redovno pomerate kožicu sa vrha kako se ona ne bi zalepila.

Koristite vodu i sapun pri svakodnevnom pranju i nežno povlačite kožicu.  Kod većine dečaka, ona će se potpuno odvojiti do sedme godine, a ako se to ni tada ne dogodi, potražite savet lekara.

Ukoliko lekar proceni da je to potrebno, radi se medicinska intervencija. Ona je brza i u lokalnoj anesteziji, bezbedna i efikasna, a dete nakon nje može sasvim normalno da funkcioniše.

Infekcije intimne regije kod devojčica

Pre svega u letnjem periodu, većina roditelja se susreće sa upalnim problemima u delu intimne regije kod devojčica. Reč je o infekcijama koje nisu dugotrajne i lako su rešive ukoliko se striktno pridržavate propisanog tretmana.

Zapaljenje genitalija (vulve) kod devojčica može se javiti u bilo kom uzrastu. Najčešće nastaje kao posledica infekcije usled neredovne higijene ili usled neke alergijske reakcije. Simptomi koji se mogu javljati su bol, peckanje, svrab i otežano mokrenje, ali i sekret i crvenilo vulve.

Čest uzročnik može da bude i preterano korišćenje krema, losiona za kupanje i sapuna koji mogu iziritirati područje vulve. Ova regija je kod devojčica jako osetljva, jer se još nisu razvili polni hormoni koji mogu da deluju na spoljni sloj genitalija, stvarajući odbranu od bakterija.

Najbolji način da smanjite upalu pre nego što odete kod lekara jeste da ispirate intimnu zonu samo mlakom vodom nekoliko puta na dan. Nemojte trljati tokom brisanja, već nežno tapkajte mekim peškirom ili ostavite dete bez odeće u ležećem položaju kako bi vazdušna struja prosušila intimnu regiju.

Međutim, naš savet je svakako da čim primetite problem, pripremite dete za pregled i odvedite vašu devojčicu kod lekara. U zavisnosti od uzrasta, neophodno je objasniti detetu šta ga na pregledu čeka. Kako vi najbolje poznajete svoju devojčicu, ne sumnjamo da ćete pronaći odgovarajući način kako da popričate sa njom. Pre pregleda potrebno je da se i vi informišete. Bitno je da znate da pregled nije bolan i da ukoliko bude bilo potrebe za ultrazvukom, bešika treba da bude puna.

Infekcije urinarnog trakta kod dece

Urinarne infekcije su česta pojava kod dece. Javljaju se u svakom uzrastu, više kod devojčica nego kod dečaka, najverovatnije iz razloga što su mokraćni kanali mnogo bliže spoljašnjem delu intimne zone. Nastaju tako što bakterije dospu u urin, pri čemu je neophodno njihovo suzbijanje.

Najčešći simptomi su povišena temperatura, manjak apetita, bol u stomaku, retka stolica, ali i učestalo mokrenje, peckanje i bol pri mokrenju, promena boje urina i njegovog mirisa. Da bi se preuzele dalje procedure, neophodno je uraditi analizu urinokulture.

Kod dece je čest slučaj da se rade i analize krvi i analize bubrega, kako bi se dodatno utvrdilo koja je terapija najbolja za njih. Infekcija urinarnog trakta može biti prva, učestala i stalna, gde je svakako mnogo lakše lečiti prvu, u odnosu na one koje se često ponavljaju.

Lečenje je uglavnom terapijom antibioticima i povećanjem unosa tečnosti. Uzimanje lekova obično traje desetak dana i potom se, nakon određenog vremena, ponavljaju testovi. Neadekvatnim ili zakasnelim lečenjem može doći do oštećenja bubrega, što može naneti trajne posledice.

Kako izlečiti osip?

Površinski sloj kože u intimnoj regiji beba je dosta tanji, osetljiviji i podložniji alergijskim reakcijama i stvaranju osipa. Nedovoljno razvijena zaštitna funkcija kože, ali i aktivnost znojnih žlezda stvara zapaljenje i iritaciju kože.

U početku se javlja blago crvenilo koje se postepeno širi, uglavnom u predelu koji pokriva pelena, pri čemu počinje zadebljanje na koži koju je osip zahvatio. Ove promene mogu biti bolne, tople ili vlažne na dodir.

Osip se razlikuje kod dečaka i devojčica. Pored standardnih simptoma, kod devojčica se može pojaviti sekret beličaste ili žućkaste boje, pa je zato neophodno posavetovati se sa lekarom i uzeti bris. Kod dečaka se crvenilo može javiti i na vrhu polnog organa. U toku pregleda se takođe uzima bris radi daljih analiza.

Uzroci za nastajanje osipa jesu pre svega nehigijena intimne regije, poput neredovnog menjanja pelena ili korišćenja vlažnih maramica umesto vode. Crvenilo se može stvoriti usled prelaženja na neki novi proizvod za kupanje i negu ili ako jako zategnete pelene prilikom povijanja i ne ostavite prostora koži da “diše”.

Kod nekih beba iritacija nastaje na dojenje, ukoliko je majka ubacila u ishranu neku namirnicu koja ne prija detetu. Takođe, osip može nastati pri prelaženju bebe na čvrstu hranu, kao reakcija na određenu namirnicu na koju dete može biti alergično. Najzad, osip možde da bude i posledica gljivične ili bakterijske infekcije kože.

Lečenje osipa je u većini slučajeva jednostavno i pravilnom higijenom može nestati za par dana. Trudite se da odmah uklonite mokre pelene i zamenite ih suvim. Obrišite intimnu regiju svaki put kada ih menjate vlažnom pamučnom vatom ili krpom, vodeći računa da budete nežni. Perite što čećše bebu i sušine zone osipa na vazduhu ili tapkajući ih mekim peškirom. Po završetku nanesite zaštitnu kremu kako biste sprečili dalju iritaciju kože.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Srbijanka Stanković)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here